Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) zamíří na pražský Hrad. Prezidentu Miloši Zemanovi přinese návrh na odvolání ministra průmyslu Jana Mládka a zároveň mu sdělí jméno adepta na nového šéfa resortu. Poslance čeká debata o zrušení trestní imunity zákonodárců. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Výměna na ministerstvu průmyslu

V debatách o novém ministru průmyslu nejčastěji zaznívá jméno vládního zmocněnce pro digitalizaci Tomáše Prouzy. Spekuluje se také o Mládkovu náměstkovi Jiřím Havlíčkovi nebo o někdejším ministrovi průmyslu Milanu Urbanovi (všichni ČSSD).

Premiér se rozhodl stávajícího šéfa resortu Jana Mládka odvolat v pondělí. Vyčítá mu postup v otázce cen mobilních dat v Česku. Výměna přichází několik měsíců před volbami, prezident proto už dopředu avizoval, že Sobotku upozorní, že nový ministr bude jen těžko naskakovat do „rozjetého vlaku“. Sobotka doufá, že prezident bude postupovat v souladu s ústavou. Výměnu si přeje provést rychle, aby ministerstvo mohlo dobře fungovat.

Zruší si poslanci trestní imunitu?

Poslanci by dnes měli začít projednávat ústavní novelu opozičního klubu TOP 09 a Starostů o zrušení trestněprávní imunity zákonodárců, která leží ve sněmovně už skoro tři roky. Norma navrhuje zachování imunity jen v případě projevů a hlasování v parlamentu. Zákonodárcům by ale zůstala určitá ochrana v případě hrozby okamžitého omezení jejich osobní svobody.

Soudce, který nadržoval zlodějům

Obvodní soud pro Prahu 2 se znovu začne zabývat případem bývalého soudce Vlastimila Matuly, který čelí obvinění, že nadržoval zlodějům. Podle obžaloby při své stáži na ministerstvu spravedlnosti zmanipuloval stížnost pro porušení zákona, na jejímž základě se dostala z vězení dvojice mužů, kteří předtím ukradli 74 milionů korun. Zloději uprchli do zahraničí, česká policie se pro ně musela vydat do Thajska. Matula vinu odmítá. Původně dostal 18měsíční podmíněný trest, následně se ho ale zastal Ústavní soud. Podle soudců se nepodařilo získat takové důkazy, které by Matulu usvědčily z nadržování zlodějům.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek