Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

V Česku komplikuje silný vítr dopravu, v Plzni pokračuje soud s mužem, který se chtěl přidat k takzvanému Islámskému státu a sněmovna projedná návrh na otcovskou dovolenou. Co se dnes v Česku vyplatí sledovat? 

Silný vítr v Česku

Silný vítr komplikuje železniční dopravu po celé republice, nejvíc v jižních Čechách. Provoz je kvůli popadaným stromům přerušen asi na šesti regionálních tratích. Popadané stromy leží i na silnicích. Varování meteorologů před velmi silným větrem platí v Čechách do 10:00, na Moravě do 13:00.

Pokračuje soud s muže, který se chtěl přidat k Islámskému státu

Po dvoutýdenní přestávce v Plzni pokračuje soud s dvaadvacetiletým Janem Silovským ze Spáleného Poříčí na Plzeňsku, který se chtěl podle obžaloby před rokem přidat v Sýrii k organizaci Islámský stát. Je možné, že rozsudek padne už dnes. Za přípravu teroristického útoku hrozí Silovskému 12 až 20 let vězení, případně výjimečný trest, tedy i doživotní vězení. Soudce ale nevyloučil zpřísnění kvalifikace na přípravu zločinu teroru, kdy rovněž hrozí až doživotí, ale nejnižší možná sazba začíná na 15 letech. Muž minule uvedl, že do Sýrie vyrazil, aby se tam nechal zabít.

Sněmovna bude jednat o otcovské dovolené

Poslanci budou schvalovat zavedení otcovské dovolené. Ta spočívá v možnosti čerpat týdenní placené volno po narození dítěte. Muži by mohli podle novely nastoupit na týdenní volno do šesti týdnů po narození potomka. Pokud odváděli nemocenské pojištění, dostávali by z něj 70 procent vyměřovacího základu svého příjmu, tedy stejně jako ženy na mateřské. Předloha se týká také vyšší nemocenské pro dobrovolné záchranáře a rozšíření nároku na sirotčí důchod. Pravice s návrhem nesouhlasí a tvrdí, že rodinné vazby ani rovnost mužů a žen otcovská dovolená nezlepší. Chce ji z novely o nemocenském pojištění vyškrtnout. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek