Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Michelle Sudků, která loni v červenci ubodala zákaznici v nákupním centru na pražském Smíchově, si vyslechne rozsudek. Hrozí jí doživotní trest vězení. U soudu se dnes bude také řešit odvolání předsedy Adama B. Bartoše proti roční podmínce s odkladem na dva roky za protižidovský text, který Bartoš loni v březnu s místopředsedou strany Národní demokracie Ladislavem Zemánkem nechali u hrobu Anežky Hrůzové v Polné. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout? 

Vražedkyně ze Smíchova u soudu

Poprvé chtěla Sudků vraždit loni 5. července, v kavárně na Újezdě se pokusila uškrtit ženu. Po incidentu ji nechali policisté převézt do Psychiatrické nemocnice v Bohnicích, lékařům ale o útoku neřekli. Ti Sudků po dvou týdnech propustili a bezprostředně poté došlo k vraždě na Smíchově. Za vraždu a pokus o ni hrozí ženě až doživotní trest, rodina zemřelé po ní také chce 850 000 korun jako náhradu nemajetkové újmy.

Adam B. Bartoš a protižidovský text

U někdejšího místopředsedy Národní demokracie Ladislava Zemánka soud upustil od potrestání, protože projevil lítost a sebereflexi nad spáchaným činem. Žaloba Bartoše a Zemánka obvinila, že v březnu loňského roku vytvořili a zanechali u hrobu Anežky Hrůzové v Polné text s úmyslem hanobit židovský národ a vyvolat vůči němu nenávist. Hrůzová byla o Velikonocích roku 1899 zavražděna. Zločin na konci 19. století vyvolal v zemi protižidovské nálady.

Slovanská epopej v Tokiu

Japonsko se stane první zahraniční zemí, kde bude vystaveno všech dvacet pláten Slovanské epopeje Alfonse Muchy. Zahájení expozice  v Národním centru umění v Tokiu se zúčastní český ministr kultury Daniel Herman a pražská primátorka Adriana Krnáčová. Představení Muchova cyklu s výjevy ze slovanské mytologie je stěžejní částí roku české kultury, který byl v Japonsku vyhlášen v souvislosti s 60. výročím obnovení diplomatických vztahů mezi Japonskem a Českou republikou. Muchova plátna odcestovala do Japonska v únoru za přísných bezpečnostních podmínek. Proti jejich výstavě mnozí protestovali, kritici mají obavy z poškození pláten. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek