Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Dnes proběhne poslední rozloučení s loutkoherečkou Helenou Šťáchovou, katarský princ žádá u českého soudu odškodné za nemajetkovou újmu kvůli trestnímu stíhání za placené sexuální styky se školačkami a zástupci českých a slovenských vlád dnes budou jednat o evropském pilíři sociálních práv. Co se dnes vyplatí sledovat?

Poslední rozloučení s Helenou Štáchovou 

Ve strašnickém krematoriu v Praze se dnes rodina, přátelé a veřejnost rozloučí s ředitelkou Divadla Spejbla a Hurvínka Helenou Štáchovou. Loutkoherečka, scenáristka, režisérka a dabérka zemřela po těžké nemoci 22. března ve věku 72 let. Štáchová se do poslední chvíle věnovala divadlu, kterému zasvětila svůj profesní i osobní život. Nastoupila jako elévka, po roce odešla studovat Divadelní fakultu a po absolvování se v roce 1966 stala členkou této oblíbené loutkové scény. Byla interpretkou Máničky a od roku 1971 i nové postavy, kterou pro ni vytvořil její manžel Miloš Kirschner - paní Kateřiny Hovorkové alias Mániččiny bábinky.

Žaloba katarského prince u soudu

Obvodní soud pro Prahu 2 projedná žalobu katarského prince Hámida bin Abdala Sáního, který požaduje po českém státu odškodné 225 tisíc korun za údajnou nemajetkovou újmu způsobenou vazebním stíháním. Člen katarské vládnoucí rodiny byl v Česku po vleklém procesu předloni odsouzen k 11 měsícům vězení za placené sexuální styky se školačkami. Sání na státu vymáhal také náhradu ušlého zisku ve výši 22 500 korun, tuto žalobu však obvodní soud zamítl. Sání podle něj neprokázal, že by ve vazbě o nějaký příjem přišel.

Jednání české a slovenské tripartity

Zástupci vlád, zaměstnavatelů a odborů z Česka a Slovenska se dnes sejdou na zámku Štiřín v Kamenici u Prahy. Tripartity obou států budou společně jednat o přípravě evropského pilíře sociálních práv, evropské směrnici o vysílání pracovníků či digitální ekonomice. Česká a slovenská tripartita se scházejí podruhé, poprvé společně zasedly v září 2015 v Bratislavě. Českou vládu bude dnes na jednání zastupovat premiér, šéfky resortů práce a pro místní rozvoj a ministr dopravy. Slovenský kabinet vysílá vicepremiéra, ministra práce a ministra dopravy.