Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Na oficiální návštěvu České republiky přijede norský politik Thorbjörn Jagland, který je stávajícím generálním tajemníkem Rady Evropy. Ta nedávno vyslovila znepokojení v souvislosti s rostoucím počtem falešných či zavádějících zpráv v tuzemsku. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat na domácí scéně?

Návštěva Thorbjörna Jaglanda

Generální tajemník Rady Evropy Thorbjörn Jagland se při své návštěvě Česka setká s premiérem Bohuslavem Sobotkou, ministry Lubomírem Zaorálkem nebo Robertem Pelikánem a také se členy zahraničního výboru Poslanecké sněmovny. Řešit budou mimo jiné nadcházející předsednictví České republiky v rozhodovacím orgánu Rady Evropy, jímž je Výbor ministrů. Ve výroční zprávě o stavu demokracie, lidských práv a právního státu Rada Evropy zmínila Česko mezi zeměmi, které vyslovily obavy z růstu počtu falešných či zavádějících zpráv. Česká republika také podle metodiky Výboru pro účinnost justice Rady Evropy spolu s Německem a Rakouskem nejvíce pokročila v zavádění informačních technologií do justiční sféry.

Ministerstvo financí o státním dluhu

Ministerstvo financí bude informovat o vývoji státního dluhu v prvním čtvrtletí letošního roku, který byl loni na nejnižší úrovni od roku 2011. Tehdy klesl o 59,6 miliardy korun na 1,613 bilionu Kč. Na poklesu měl podle úřadu zásluhu přebytek státního rozpočtu 61,8 miliardy Kč a efektivnější řízení státní pokladny. Česká republika tak patřila mezi pětici zemí EU s nejzdravějšími veřejnými financemi, vedle Lucemburska, Estonska, Lotyšska a Bulharska. Letos očekávají analytici mírný růst dluhu.

ČSSD bude řešit kandidátky

Špičky sociální demokracie budou jednat o podobě kandidátních listin pro říjnové volby do Poslanecké sněmovny. Odpoledne podle mluvčího ČSSD Mikuláše Klanga vyprší lhůta, do kdy může předsednictvo do podoby kandidátních listin zasahovat. Následně začnou v rámci strany krajská referenda ke kandidátkám. Konečné slovo tak budou mít členové sociální demokracie v krajích. Lídry kandidátek schválilo předsednictvo ČSSD na počátku dubna. Ve většině krajů potvrdilo jednoho kandidáta do čela listiny, v Praze se o přední pozici ucházejí tři sociálnědemokratičtí politici: ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík, pražský radní Petr Dolínek a náměstek ministra zahraničí Lukáš Kaucký.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek