Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Premiér Bohuslav Sobotka a sociálnědemokratická ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová se v průběhu dopoledne setkají se zástupci odborů. Mluvit chtějí o platech.  Jaké další události se dnes odehrají na domácí scéně?

Noví ředitelé ČT a ČTK

Česká televize a Česká tisková kancelář budou znát po dnešku nové generální ředitele, kteří stanou v čele obou veřejnoprávních institucí na další šestileté období. Kromě současného ředitele ČT Petra Dvořáka vybrala rada ČT z dvanácti zájemců do finálního výběrového řízení další čtyři uchazeče, jimiž jsou bývalý ředitel TV Prima Martin Konrád, bývalý šéfredaktor zpravodajství ČT Karel Novák, bývalý redaktor ČT a generální komisař českého Expa 2015 Jiří František Potužník a ekonom Petr Vinklář. O vedení ČTK se ucházejí její současný ředitel Jiří Majstr, vedoucí PR a marketingu Národní galerie Miroslav Krupička, bývalý předseda rady České televize Jan Mrzena a bývalý programový ředitel Radio United Broadcasting Martin Rigler. Dvořákovi vyprší mandát v ČT v září, Majstrovi v ČTK už v červnu.

Platy ve veřejném sektoru

Bohuslav Sobotka a Michaela Marksová mají na středeční dopoledne naplánované setkání se zástupci úřednických, školských, zdravotnických a hasičských odborů, stejně jako se svazem kultury a odborovou centrálou. Předmětem schůzky bude vyjednávání o navýšení platů pracovníkům ve veřejném sektoru. Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Josefa Středuly se české ekonomice daří a ve svých peněženkách by to měli poznat i zaměstnanci veřejných služeb. Od července čeká navýšení o 10 % policisty, hasiče, celníky či vězeňské dozorce.

ČVUT o odvolání rektora

Senát ČVUT bude hlasovat o návrhu na odvolání stávajícího rektora Petra Konvalinky, který podali čtyři senátoři v uplynulém týdnu. O jeho odvolání se senát neúspěšně pokusil už loni v listopadu kvůli nejasnostem ve spolupráci s poradcem Miroslavem Elfmarkem. Pro rektorovo odvolání bylo tehdy 20 ze 41 členů senátorů, bylo ale potřeba, aby ho podpořilo 27 senátorů. Tentokrát senátoři uvádějí jako hlavní motiv pro odvolání Konvalinky vyčerpání finančních rezerv školy, což údajně souvisí s výstavbou budovy Českého institutu informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v Dejvicích. O stavbě rozhodl Konvalinka v roce 2014.  Rektor namítá, že o vyčerpání společných rezerv rozhodlo kolegium rektora na návrh některých děkanů. Podpora a rozvoj CIIRC je podle něj dlouhodobým záměrem a strategickým cílem ČVUT a ochromení chodu univerzity prý nehrozí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek