Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

ČEZ bude rozhodovat o prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady. Koupit ji chce společnost Pavla Tykače. Poslanci projednají návrh, kterým chtějí více zpřístupnit možnost oddlužení. Mohl by pomoci více lidem, kteří se dostali do dluhové pasti. A co dalšího se dnes bude dít?

ČEZ bude rozhodovat o prodeji elektrárny Počerady

Dozorčí rada energetické společnosti ČEZ bude dnes rozhodovat o případném prodeji hnědouhelné elektrárny Počerady společnosti Vršanská uhelná ze skupiny Czech Coal finančníka Pavla Tykače. ČEZ jedná s Czech Coalem o prodeji elektrárny od začátku letošního roku. Podle Hospodářských novin Tykačova firma za elektrárnu nabízí deset miliard korun. Prodej elektrárny v minulých dnech kromě ekologů a některých známých osobností kritizoval v médiích ministr financí Andrej Babiš (ANO), v současné době s ním nesouhlasí ani předseda dozorčí rady ČEZ Václav Pačes. Tykač nabízí za elektrárnu 4,5 miliardy korun a také závazek, že následujících několik let bude ČEZu dodávat za náklady až 5TWh elektrické energie ročně.

Poslanci chtějí více lidem zpřístupnit možnost oddlužení

Poslanci by měli dnes začít debatu o změnách v oddlužení, jež je mají víc zpřístupnit. Vládní insolvenční novela předpokládá, že do procesu oddlužení budou moci vstoupit dlužníci bez ohledu na výši svých závazků. Proces by mohl trvat tři, pět nebo sedm let v závislosti na výši splacených dluhů. Cílem ministerstva spravedlnosti je to, aby se více lidí dostalo z dluhové pasti. Poslanci proberou také výsledky prověrek stranických finančních zpráv za loňský rok, jak je provedl sněmovní kontrolní výbor. Na programu jsou ale především pravidelné interpelace na členy vlády.

Jihočeský kraj si zvolí nové vedení

Zastupitelé Jihočeského kraje dnes zvolí na svém dnešním mimořádném zasedání nové vedení. Hejtmankou by se měla stát Ivana Stráská (ČSSD). Nahradí Jiřího Zimolu, jenž na svou funkci po devíti letech rezignuje. Novou koalici tvoří ČSSD, Pro Jižní Čechy, KDU-ČSL a Jihočeši 2012. Každý subjekt bude mít svého náměstka. Partneři o své spolupráci podepsali ve středu koaliční smlouvu. Nová aliance nahradí koalici sociálních demokratů, ANO a Jihočechů 2012. Ta se rozpadla především kvůli financování vedení jihočeských nemocnic. ANO s opozičními zastupiteli kritizovali fakt, že předseda představenstva holdingu Jihočeské nemocnice Martin Bláha bere roční odměny 7,2 milionu korun.