Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z Česka, které byste dnes měli vědět

Chladné počasí, které přišlo do České republiky současně s velikonočními svátky, stále nebere konce. Tuzemsko opět zasáhlo sněžení a místy kolabuje doprava. Potíže hlásí Vysočina a především Jihočeský kraj. Co dalšího se odehrává v tuzemsku?

Babiš vysvětluje

Vicepremiér Andrej Babiš (ANO) by měl sněmovně vysvětlit své transakce s korunovými dluhopisy firmy Agrofert. Ve čtvrtek uvedl, že písemné vysvětlení dnes předá předsedovi dolní komory Janu Hamáčkovi (ČSSD). O vládní krizi vyvolané Babišovými slovy o tom, že premiér připravuje půdu pro jeho odvolání s cílem nahnat politické body, od rána diskutují i špičky ČSSD. Premiér Sobotka včera uvedl, že šéfovi ANO dává čas do konce týdne a nevyloučil, že ho odvolá. Prezident Zeman by takový krok považoval za absurdní a s oběma politiky by chtěl nejdříve mluvit.

Počasí komplikuje dopravu

Řada míst po celé České republice hlásí dopravní komplikace kvůli čerstvému sněhu, který napadl přes noc. Na řadě míst v kraji Vysočina nemohou vyjet kamiony a autobusy, na vozovkách leží do tří centimetrů sněhu a teploty se pohybují kolem nuly. Nejhůře postižené jsou okresy Jihlava a Žďár nad Sázavou. Kalamitní stav pak platí v Jihočeském kraji, na Prachaticku, Českokrumlovsku a jihu Českobudějovicka jsou některé silnice neprůjezdné kvůli popadaným stromům a sněhu na silnicích. Místy kvůli překážkám na trati nejezdí ani vlaky.

Poslanci o vyšší nemocenské

Poslanci se budou v průběhu pátečního jednání parlamentu zabývat například návrhem, aby pacienti v případě delší pracovní neschopnosti dostávali vyšší nemocenskou. Předpis by mohl být součástí vládní předlohy, jež má podnikatelům zjednodušit administrativu spojenou s placením odvodů. Zatímco nyní dostávají zaměstnanci z pojištění od 15. dne nemoci 60 procent příslušného vyměřovacího základu, nově by od 31. dne nemoci měla dávka vzrůst o šest procentních bodů a od 61. dne na 72 procent. Kromě toho bude sněmovna řešit novelu zákona o pohřebnictví a změny ve vydávání řidičských průkazů.