Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z Česka, které se dějí právě teď

3 důležité věci z Česka, které se dějí právě teď

Stále ještě coby ministr financí dorazil ve středečních odpoledních hodinách šéf hnutí ANO Andrej Babiš na Pražský hrad, aby jej tam prezident Miloš Zeman odvolal z funkce. Na jeho místo bezprostředně poté nastoupil stranický kolega Ivan Pilný. Co dalšího důležitého se momentálně odehrává v Česku?

Střídání na ministerstvu financí

Ivan Pilný s platností ode dneška zaujal na posledních pár měsíců před řádným termínem podzimních voleb post ministra financí. Dosavadní šéf resortu a Pilného stranický nadřízený Andrej Babiš byl z funkce odvolán prezidentem Milošem Zemanem. Hlava státu odstupujícího politika neopomněla v projevu při příležitosti uvedení nového ministra financí do úřadu poděkovat jeho předchůdci. Podle slov prezidenta v případě Babiše sehrála svou roli závist typická pro českou kotlinu.

 Vyšetřovací komise k možnému úniku z policejních spisů

Poslanecká sněmovna schválila vytvoření vyšetřovací komise k možnému úniku z policejních spisů. Na krok parlamentu kriticky reagoval bývalý vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš, který její vznik považuje za další pokračování kampaně vedené proti své osobě. O úniku živého policejního spisu se mluvilo v souvislosti s nahrávkou, na níž figuruje šéf hnutí ANO a novinář jeho bývalého deníku. Babiš se opakovaně ohradil proti tvrzením, že od novináře takový dokument zřejmě dostal. Před komisí zřejmě neřekne v případě předvolání nic nového. „Já samozřejmě přijdu, ale řeknu, že to vyšetřuje policie, to je všechno, co řeknu pravděpodobně,“ uvedl Babiš.

Nový televizní standard

Dolní komorou parlamentu prošel vládní návrh o elektronických komunikacích, který řeší přechod na televizní digitální vysílání ve standardu DVB-T2. Tato změna má stát diváky podle odhadů vlády asi pět miliard korun za nákup nových televizních přijímačů nebo set-top boxů. Novelu, kterou musí ještě posoudit Senát a podepsat prezident, se dotkne i mobilních operátorů. Zvyšuje pravomoci Českého telekomunikačního úřadu stejně jako pokuty operátorům, podle vlády také víc ochrání spotřebitele v oblasti elektronických komunikací. Podle ministra průmyslu a obchodu Jiřího Havlíčka je přechod na nový standard nutný, protože Česká republika musí uvolnit nynější pásmo 700 MHz pro mobilní služby.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek