Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Nejvyšší soud se bude zabývat stížností ministra spravedlnosti Roberta Pelikána v korupční kauze bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha. Pražští radní budou jednat o novém sídle záchranné služby, ale i o výstavbě nových parkovišť ve městě. A co dalšího se dnes vyplatí sledovat?  

Soud začne projednávat Pelikánovu stížnost v Rathově kauze

Nejvyšší soud se začne zabývat korupční kauzou kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha, projedná stížnost pro porušení zákona, kterou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Ministr nesouhlasí s tím, že Vrchní soud v Praze kvůli výhradám k odůvodnění odposlechů zrušil verdikt nad Rathem a dalšími deseti lidmi. Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Spojil ho s činnosti manželů Petra a Kateřiny Kottových, kteří dostali tresty o rok nižší. Odvolací senát však rozsudek loni v říjnu zrušil kvůli špatně použitým odposlechům. Podle něj byly stěžejní důkazy obžaloby pořízeny nezákonně, a v hlavním líčení je proto nelze použít. 

Pražští radní budou jednat o novém sídle záchranné služby

Město nové sídlo záchranné služby plánuje vybudovat na Palmovce v budově, která původně měla být novou radnicí Prahy 8. Praha řeší problém nového sídla pro záchranáře řadu měsíců. Původně mělo být v Troji, nakonec se Praha rozhodla pro Palmovku. Pokud ale město a Praha 8 do konce roku nedokážou vyřešit majetkoprávní spory kolem novostavby Centra Palmovka, nová budova záchranné služby by mohla vzniknout v areálu Polikliniky Prosek na Střížkově. Radní dnes rovněž projednají účetní závěrku dopravního podniku nebo výběrová řízení na ředitele dvou pražských divadel. Na programu je rovněž výstavba odstavných parkovišť a zrušené parkoviště na Malostranském náměstí.

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o výpovědích a odborech

Ústavní soud dnes vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení několika částí zákoníku práce a zákona o zaměstnanosti. Poslanecký návrh podaný už v roce 2012 směřuje zejména proti pravomoci zaměstnavatele dát výpověď pro hrubé porušení povinností pracovníkovi, který v prvních 14 dnech neschopnosti poruší léčebný režim, tedy nezdržuje se doma nebo nerespektuje určený čas vycházek. Zákoník práce říká, že člověk poté nemá nárok ani na podporu v nezaměstnanosti. Návrh na zrušení několika paragrafů v roce 2012 podávalo 54 poslanců zastoupených Bohuslavem Sobotkou, tehdy opozičním poslancem, nyní premiérem. Podle návrhu je právní úprava nepřiměřeně přísná, vystavuje pracovníky libovůli zaměstnavatelů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek