Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanci dnes budou jednat o přesčasech policistů a hlasovat o rozšíření pravomocí kontrolorů České obchodní inspekce nebo o veterinární novele, která má mimo jiné bojovat proti takzvaným množírnám psů. Co dalšího se dnes bude dít v Česku?

Poslanci budou jednat o změnách v přesčasech policistů

Poslanci dnes budou schvalovat změny v přesčasové práci v bezpečnostních sborech. Policisté a příslušníci dalších bezpečnostních sborů by tak už nesloužili ročně 150 hodin přesčasů bez nároku na náhradní volno nebo odměnu. Sněmovna bude hlasovat také o rozšíření pravomocí inspektorů České obchodní inspekce. Kontroloři by díky vládní normě mohli při některých akcích používat skrytou identitu, aby nebyli kvůli předložení občanského průkazu odhaleni. Na programu je také návrh zákona stanovující pravidla pro používání občanských průkazů s čipem, nebo schvalování veterinární novely, jež zavede registraci útulků a povinnost hlásit chov pěti a více dospělých fen, což by umožnilo účinnější postup proti takzvaným množírnám psů.

Česko hostí konferenci o budoucnosti společné obrany EU

Diskusi o budoucnosti společné obrany EU dnes v Praze na mezinárodní konferenci zahájí čelní představitelé Evropské unie, NATO a předseda české vlády Bohuslav Sobotka. Na konferenci DESCOP vystoupí předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker, zástupkyně generálního tajemníka NATO Rose Gottemoellerová i šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová. Zúčastní se jí také ministři zahraničí a obrany několika členských zemí EU a zástupci evropského obranného průmyslu. Na fóru se bude diskutovat o návrzích modelů společné obrany, s nimiž tento týden přišla Evropská komise. Z debaty by podle očekávání měly vzejít podněty pro červnové zasedání Evropské rady.

Hejtmani budou řešit, kde vzít peníze na zvýšení mezd

Hejtmani budou v Liberci řešit, kde vzít peníze na zvýšení mezd nejen řidičů autobusů ve veřejné dopravě, ale také pracovníků v sociálních službách, kultuře nebo zdravotnictví, o němž na konci května rozhodla vláda. Svým nařízením zrušil kabinet tři z devíti platových tabulek, výdělky v sociálních službách se tak mají od července zvýšit o 23 procent. Pracovníci v kultuře či v nepedagogických profesích ve školství si mají přilepšit o 9,4 procenta. Zvýšení mezd se výrazně dotkne právě krajů, přes něž jdou peníze na financování sociálních služeb. Vláda sice rozhodla také o poskytnutí dotací 1,1 miliardy korun, kraje ale zatím neměly mnoho času se se změnou seznámit a není jasné, zda peníze budou stačit.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek