Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Na návštěvu České republiky přijede rakouský prezident Van der Bellen, předsednictvo ANO bude schvalovat kandidátky pro podzimní volby. Co dalšího nás dnes čeká v České republice?

Do Česka přijede rakouský prezident Van der Bellen

Na svou první návštěvu České republiky ve funkci rakouského prezidenta v pondělí přijede Alexander Van der Bellen. Do Prahy přicestuje z Vídně netradičně vlakem, na pražském Hlavním nádraží ho přivítá premiér Bohuslav Sobotka. S prezidentem Milošem Zemanem, který v rakouských prezidentských volbách otevřeně podporoval Van der Bellenova protivníka Norberta Hofera, se Van der Bellen setká v úterý dopoledne. Se Sobotkou bude rakouský prezident v prezidentském salonku přímo v nádražní budově hovořit především o dopravní infrastruktuře a hospodářské spolupráci.

Předsednictvo ANO schválí kandidátky pro volby

Předsednictvo politického hnutí ANO bude dnes schvalovat konečnou podobu kandidátek pro říjnové volby do Sněmovny. Očekává se, že se listiny proti původním návrhům krajů mírně změní. Ministr financí Ivan Pilný už minulý týden oznámil, že se vzdal prvního místa na kandidátce pro Vysočinu, nahradit by ho tam měl předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Výměna na Vysočině se promítne i do kandidátky Olomouckého kraje, kterou měl původně Faltýnek vést. První místo po něm patrně převezme olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk. Předsednictvo by také mělo vyřešit situaci v Jihočeském kraji, kde se rozhoduje o lídrovi kandidátky mezi poslankyní Radkou Maxovou a poradcem předsedy ANO Andreje Babiše Adamem Vojtěchem.

Vláda posoudí změnu volebního zákona

Změnu volebního zákona, na jejímž základě by nově vysocí představitelé státních orgánů mohli být zároveň krajskými zastupiteli, dnes projedná vláda. Poslanecký návrh podporovaný ministrem vnitra Milanem Chovancem vznikl na základě sporu jeho úřadu o mandát předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové ve středočeském zastupitelstvu. Pře vznikla kvůli odlišnému znění volebního a služebního zákona, Drábová se funkce zastupitelky vzdala po slibu vrcholných politiků, že zákon změní. Kabinet se v pondělí rovněž vrátí k návrhu na navýšení nouzových zásob ropy a také posoudí návrh na koncepci českého zastoupení na světové výstavě Expo v Dubaji 2020.