Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Prezident Miloš Zeman se setká se svým rakouským protějškem, prezidentem Van der Bellenem. A Poslanecká sněmovna bude jednat o podobě učitelského kariérního řádu a novele stavebního zákona. Co dalšího se dnes děje v Česku?

Zeman se setká s prezidentem Van der Bellenem

Rakouský prezident Alexander Van der Bellen se dnes na Pražském hradě setká s českým protějškem Milošem Zemanem. Po přijetí s vojenskými poctami na nádvoří Pražského hradu bude následovat soukromé setkání, hovořit by spolu mohli o bilaterálních záležitostech i o zahraničních otázkách. Zeman loni v rakouských prezidentských volbách podporoval Van der Bellenova protikandidáta Norberta Hofera. Zatímco s předchozím rakouským prezidentem Heinzem Fischerem českého prezidenta pojilo přátelství, s novým šéfem Hofburgu se dají očekávat formálnější vztahy.

Poslanci rozhodnou o podobě stavební novely

Poslanci budou hlasovat o podobě učitelského kariérního řádu a o novele stavebního zákona, jejímž cílem je zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Obě předlohy jim s úpravami vrátil Senát. Sněmovna rozhodne v první den nynější schůze také o zpřísnění podmínek pobytu a zaměstnávání cizinců v Česku, které horní komora odmítla jako neústavní. Stavební novela umožní mimo jiné sloučit územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu projektu na životní prostředí. Předloha vyvolala nesouhlas ekologických aktivistů, podle nichž omezuje právo veřejnosti zúčastnit se povolovacích procesů.

Lidé si připomenou památku Milady Horákové

Lidé si dnes na několika místech v Praze připomenou památku obětí komunistického režimu, včetně političky Milady Horákové, která byla popravena před 67 lety. Pietní shromáždění se uskuteční u pomníku obětí režimu na Újezdu a v pankrácké vazební věznici. Večer se pak v Museu Kampa a na přilehlé náplavce uskuteční happening, kde příchozí budou moci zapálit za oběti komunismu svíčky.