Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Ministerstvo financí zveřejní údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci června. Minulý měsíc skončil letos poprvé ve schodku. A končí lhůta pro odevzdání daňových přiznání. Zatím jich Češi předložili 2,6 milionu.

Ministerstvo financí oznámí údaje o vývoji státního rozpočtu

Ministerstvo financí zveřejní údaje o vývoji státního rozpočtu ke konci června. Ke konci května skončil letos poprvé ve schodku, a to 18,7 miliardy korun. Loni ke konci června skončil rozpočet v přebytku 40,6 miliardy korun. Za aktuálním vývojem státního hospodaření stojí především nižší příjmy z EU související s čerpáním fondů. Na celý letošní rok je rozpočet schválen se schodkem 60 miliard korun.

Končí lhůta pro odevzdání daňových přiznání

Dnes je konečný termín pro odevzdání a uhrazení daně z příjmu za loňský rok pro poplatníky, kteří využívají služeb daňového poradce nebo podléhají povinnému auditu. Do čtvrteční půlnoci podle údajů Finanční správy lidé podali 2,6 milionu daňových přiznání, tedy stejně jako loni. Z toho bylo 2,19 milionu přiznání k dani z příjmu fyzických osob a 410 000 k dani z příjmu firem. Elektronickou formu podání zvolilo 14 procent fyzických osob a 89 procent firem. V bezsankční lhůtě do 10. dubna lidé podali 2,27 milionu přiznání. Odklad podání daňového přiznání díky daňovým poradcům využívají v Česku zhruba dvě pětiny firem a třináct procent fyzických osob.

Liberecký soud rozhodne o vydání Lotyše, který žádal o azyl z politických důvodů

Krajský soud v Liberci bude jednat o vydání Lotyše, který byl ve vlasti odsouzen kvůli účasti na protivládních protestech. Soud se bude také zabývat tím, zda byl Ansis Ataols Berziňš odsouzen v souladu s principy právního státu. Podle jeho advokátky existuje podezření, že rozhodnutí lotyšské justice bylo motivováno politicky. Jeho žádost o politický azyl v ČR ale byla zamítnuta. Země Evropské unie mezi sebou azyl zpravidla neudělují, vycházejí z toho, že všechny ctí vládu práva a jsou bezpečné.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek