Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanci dnes budou rozhodovat o tom, zda nasadí české vojáky na misi do Pobaltí. Měli by tam působit kvůli ruské hrozbě. Ústavní soud dnes bude rozhodovat o sporném paragrafu, který umožňuje uzavírat pozemní komunikace, a loni kvůli němu nemohli protestovat na Hradčanském náměstí odpůrci čínského prezidenta. A co dalšího se dnes bude v Česku dít?

Poslanci projednají nasazení vojáků v Pobaltí

Poslanci by měli schvalovat misi českých vojáků do Pobaltí. Do oblasti chce vláda vyslat příští rok až 290 českých vojáků. Měli by tam působit kvůli ruské hrozbě v rámci aliančních mnohonárodních bojových uskupení. Do Litvy by měla zamířit mechanizovaná rota s pandury, do Lotyšska minometná četa. Poslance čeká také debata o smlouvách mezi Evropskou unií a Kanadou a o pařížské klimatické dohodě.

Soud rozhodne o sporném paragrafu, který umožnil vytlačit odpůrce čínského prezidenta

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o návrhu na zrušení paragrafu, který umožnil při loňské návštěvě čínského prezidenta uzavřít Hradčanské náměstí v Praze, ačkoliv se tam mělo konat ohlášené shromáždění. Návrh na zrušení části zákona o pozemních komunikacích loni podala skupina senátorů poté, co se na náměstí nedostali účastníci ohlášeného protestu proti porušování lidských práv v Číně. Paragraf obecně stanovuje způsob, jakým mají silniční úřady rozhodovat o uzavírkách. Navíc prý neříká, jak mají úředníci postupovat v případě kolize dvou zájmů, například bezpečnosti a shromažďovacího práva.

Část pražského metra se uzavírá, opravy potrvají skoro půl roku

V pražské MHD čeká cestující ode dneška omezení přestupu ve stanici metra Muzeum. Nástupiště linky A ve směru Depo Hostivař je kvůli opravám uzavřeno, do souprav na Hostivař tak lidé nebudou moci nastoupit ani z nich vystoupit. Výluka potrvá zhruba pět měsíců. Nástupiště v opačném směru začne Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) opravovat na začátku příštího roku. Stavební práce ve stanici Muzeum na lince A spočívají zejména v odstraňování průsaků vody do stanice.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek