Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanecká sněmovna bude mít dnes napilno. Mimo jiného má hlasovat o zavedení ošetřovatelského volna, vyšších státních příspěvcích na platy pracovníků se zdravotním postižením nebo o silniční novele, která zpřísňuje postihy za provozování nelegální taxislužby. Poslanci se mají zabývat také snížením spotřební daně na pivo. Co dalšího se dnes bude dít v Česku? 

Sněmovna bude schvalovat zavedení ošetřovatelského volna

Až tříměsíční placené ošetřovatelské volno by si lidé mohli brát na péči o vážně nemocné příbuzné. Poslanci by mohli podle doporučení sociálního výboru zmírnit část podmínek pro jeho čerpání. Zaměstnavatel by například mohl nesouhlasit s poskytnutím volna jen v případě vážných provozních důvodů. Sněmovna dnes bude schvalovat také zavedení vyšší státní příspěvky zaměstnavatelům na platy pracovníků se zdravotním postižením, které by tak mohly vzrůst až na 12 000 korun měsíčně z nynějších 9500 korun. Poslanci by měli hlasovat také o silniční novele, která mimo jiné zpřísňuje postihy za provozování nelegální taxislužby.

Vláda a provozovatel by měli jednat o ceně za vepřín v Letech

Zástupci vlády a společnosti AGPI, která provozuje vepřín v Letech u Písku v místech protektorátního koncentračního tábora pro Romy, by si dnes měli předat své návrhy ceny za odkoupení areálu. Cenu ale ani jedna ze stran neoznámila, a zda je někdy zveřejní, není jisté. Záležitost se řeší v takzvaném důvěrném režimu, konkrétní informace proto ministři nechtějí poskytovat. Vláda by ráda vepřín zbourala kvůli zachování pietního charakteru místa. Projednat a schválit převzetí areálu by kabinet mohl do konce prázdnin.

Ústavní soud rozhodne o vyhláškách regulujících posedávání venku

Ústavní soud dnes rozhodne o návrhu veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové o zrušení některých částí vyhlášek severočeských měst Litvínova a Varnsdorfu. Vyhlášky lidem zapovídají sedět na veřejných prostranstvích jinde než na lavičkách a dalších místech, která jsou k tomu přímo určená. Lidé tak nesmí bez případného souhlasu vlastníka posedávat třeba na schodech, palisádách, obrubnících nebo zídkách. Deklarovaným cílem vyhlášek je udržování veřejného pořádku, zlepšení vzhledu měst a ochrana veřejné zeleně. Podle ombudsmanky ale porušují svobodu pohybu a jsou protiústavní.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek