Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Zástupce vlády, odborů a zaměstnavatelů dnes čeká jednání tripartity. Zaměří se například na návrh rozpočtu na příští rok nebo na zpoplatnění silnic. Co dalšího se dnes bude dít v Česku? 

Tripartita bude jednat o návrhu rozpočtu či zpoplatnění silnic

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů budou dnes jednat o podobě státního rozpočtu na příští rok. Podle navrhovaného rozpočtu včetně peněz z EU by výdaje měly příští rok činit 1,342 bilionu korun. Příjmy by měly dosáhnout 1,292 bilionu. Deficit by se tedy měl rovnat 50 miliardám korun. Tripartita se bude zabývat i návrhy na rozšíření mýtného systému a zpoplatnění silnic. Ministerstvo dopravy totiž navrhuje, že by se po roce 2019 mohlo platit místo nynějších 230 kilometrů o 900 kilometrů víc. Trojstranné jednání se zaměří také na podporu venkova, sdílenou ekonomiku, možnosti oddlužení či přípravu výstavby jaderných bloků.

Pelikán dnes představí výroční zprávu ministerstva spravedlnosti

Ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) dnes představí na tiskové konferenci závěry první výroční statistické zprávy ministerstva spravedlnosti. Uvedla to mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová, podle které se například civilní řízení podařilo za poslední čtyři roky zrychlit o více než třetinu. „Zveřejněna také budou fakta o rozdílech mezi jednotlivými soudy a kroky k nápravě nejpalčivějších problémů,“ uvedla Schejbalová, podle které dochází k průtahům v soudním řízení například kvůli obstrukcím účastníků řízení a přetíženosti soudů.

Síť Social Watch dnes zveřejní výroční zprávu o vývoji v Česku

Zástupci neziskových organizací dnes zveřejní výroční zprávu mezinárodní sítě Social Watch o situaci a udržitelnosti vývoje v Česku. Autoři v ní poukazují mimo jiné na podceňování rostoucího počtu lidí s exekucemi, na nepřijetí zákona o sociálním bydlení nebo na neplnění závazků v poskytování české rozvojové pomoci chudým státům. Cílem mezinárodní sítě Social Watch cílem je sledovat plnění závazků, které vyplývají z dohod OSN o potírání chudoby, boji proti diskriminaci či nerovnosti mužů a žen. Nyní platformu tvoří devět desítek uskupení z různých zemí, které sdružují stovky neziskových organizací. Za Česko to je například Ekumenická akademie Praha, Fórum 50 % nebo Nesehnutí.