Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Nově složená Poslanecká sněmovna dnes bude volit svého předsedu. Jediným kandidátem je Radek Vondráček z hnutí ANO, kterého zřejmě podpoří kluby Pirátů, SPD a KSČM. Jaké další zprávy by vám neměly uniknout?

Poslanci budou volit Vondráčka předsedou Sněmovny

Poslanci budou dnes volit předsedu Sněmovny. Jediným kandidátem je nominant vítězného hnutí ANO Radek Vondráček, jenž byl v minulém volebním období místopředsedou dolní komory. Podporu Vondráčkovi přislíbily v tajné volbě také kluby Pirátů, SPD Tomia Okamury a KSČM. Pokud by proklamace platily, v 200členné sněmovně by tak mohl získat až 137 hlasů. O místo v čele dolní komory se chtěl původně ucházet také předseda ODS Petr Fiala. Svoji kandidaturu minulý týden ale zrušil s tím, že nechce asistovat dohodě mezi hnutím ANO, komunisty a SPD. Poslanci také ustaví mandátový a imunitní výbor a rozhodnou o počtu místopředsedů Sněmovny. Jejich volba se uskuteční vzhledem k zákonné lhůtě patrně až v pátek.

Soud vynese třetí rozsudek v kauze zneužití zpravodajství

V kauze údajného zneužití Vojenského zpravodajství dnes padne u Obvodního soudu pro Prahu 1 v pořadí již třetí rozsudek. Aféra kolem někdejší šéfky premiérova kabinetu Jany Nečasové (dříve Nagyové) přispěla v roce 2013 k pádu vlády Petra Nečase (ODS). Premiérova milenka podle obžaloby nezákonně zaúkolovala zpravodajce, aby sledovali jeho tehdejší manželku a také dva zaměstnance úřadu vlády. Vedle Nečasové čelí obvinění někdejší šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník a také zpravodajec Jan Pohůnek. Státní zástupce Rostislav Bajger požaduje pro obžalované nepodmíněné tresty vězení od tří let a čtyř měsíců do tří let a deseti měsíců.

Soud projedná další žalobu Ošťádala kvůli nejmenování profesorem

Pražský městský soud dnes projedná další žalobu fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy na prezidenta Miloše Zemana. Ošťádal v žalobě, kterou dnes projedná soud, napadá to, že jemu ani univerzitě Zeman rozhodnutí o jmenování profesorem nezaslal. Žádá, aby soud prezidentovi uložil povinnost rozhodnutí škole i Ošťádalovi doručit a aby mu prezident nahradil náklady soudního řízení. Fyzik podal v minulosti i žalobu, ve které napadal ve věci jmenování profesorem prezidentovu nečinnost, tu však soudy zamítly. Rozhodnutí v pondělí potvrdil Ústavní soud.