Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Noví poslanci budou jednat o podobě sněmovních výborů. Vítězné hnutí ANO chce navrhnout, aby se počet zákonodárců v každém z nich navýšil na 17. Prezidentští kandidáti mají poslední šanci na opravu svých přihlášek. Většině z vyřazených uchazečů chybí potřebné podpisy. A co dalšího se dnes v Česku bude dít?

Poslanci budou jednat o podobě sněmovních výborů

Po měsíci od voleb se poprvé sejdou zástupci všech sněmovních stran, aby se dohodli na podobě výborů a jejich vedení. Schůzku na úrovni poslaneckých klubů svolalo vítězné hnutí ANO. Chce navrhnout navýšení počtu zákonodárců ve výborech nejméně na 17. Podle předsedy poslanecké frakce ANO Jaroslava Faltýnka přinese vítěz voleb kompromisní návrh. Diktát ze strany ANO očekává od setkání předseda TOP 09 Miroslav Kalousek. Podle předsedy poslaneckého klubu Starostů Jana Farského návrh, jak ho dostal od hnutí ANO, v počtech nadržuje vítězi voleb tak, že by měl mít ve výborech převahu. Lidovci budou na schůzce požadovat, aby komise na kontrolu bezpečnostních složek nenáležely KSČM a SPD, které ve Sněmovně s ANO spolupracují. Komunisté se ale o vedení jedné z těchto komisí ucházet chtějí.

Kandidáti na prezidenta mají poslední šanci na opravu přihlášek

Prezidentští kandidáti mají poslední šanci opravit odstranitelné chyby na svých přihláškách. Ministerstvo vnitra k tomu minulý týden vyzvalo šest z 11 uchazečů, které ale stejně bude muset vyřadit kvůli nedostatku nominačních podpisů. V pátek by tak mohlo k volbám zaregistrovat zbývající devítku adeptů, kteří svou kandidaturu veřejně oznámili v uplynulých týdnech. Šestici uchazečů o prezidentský úřad kromě potřebných nominačních podpisů chyběly na přihláškách další zákonné náležitosti. Neuvedli třeba svůj věk, zaměstnání či bydliště. Jeden z kandidátů také nepřipojil prohlášení o souhlasu s kandidaturou, dalším chyběl volební zmocněnec. Vyřazení kandidáti se budou moci proti rozhodnutí ministerstva odvolat k Nejvyššímu správnímu soudu. Ohlásil to už Josef Toman, který tvrdí, že na vnitro poslal poštou tři balíky s petičními archy s téměř 75 000 podpisy občanů.

Zeman otevře v Moskvě výstavu českých pokladů

Prezident Miloš Zeman čtvrtý den své státní návštěvy Ruska věnuje otevření výstavy Poklady Pražského hradu v prostorách ruského Státního historického muzea na Rudém náměstí v Moskvě. Ještě před cestou do muzea se prezident setká s českými novináři. Odpoledne prezidentský speciál zamíří do uralského Jekatěrinburgu, který je třetí a poslední zastávkou státní návštěvy českého prezidenta. Na výstavě v historickém muzeu Moskvané budou mít možnost prohlédnout si víc než stovku předmětů ze Svatovítského pokladu a ze sbírek Správy Pražského hradu, které symbolizují minulost českého státu. K nejcennějším patří soubor textilií spojených se svatou Ludmilou a českými královnami nebo renesanční a barokní tapisérie, fajáns, porcelán a nábytek.