Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Horní komora českého parlamentu se dnes bude zabývat peticemi proti elektronické evidenci tržeb a proti protikuřáckému zákonu. Očekává se, že oba požadavky alespoň částečně podpoří. Prezident Miloš Zeman pak zahájí schůzky s kandidáty na ministry vlády Andreje Babiše, do pondělka by chtěl přijmout všechny politiky, kteří v české exekutivě zasednou poprvé. Co dalšího se dnes v Česku bude dít?

Senát se bude zabývat peticí proti EET

Senát se bude dnes dopoledne zabývat peticemi za zrušení elektronické evidence tržeb (EET) a za zmírnění protikuřáckého zákona. Očekává se, že oba požadavky alespoň částečně podpoří. Zrušení či korekci EET měly v programu mnohé ze stran, které se v říjnových volbách dostaly do Sněmovny. Senátoři navrhují, aby se EET nevztahovala na živnostníky, jejichž roční obrat nepřesáhne 750.000 korun. Senát by měl rovněž doporučit vládě, aby umožnila v restauracích zřídit oddělené kuřárny bez obsluhy. V malých barech, pivnicích či hospůdkách by pak měla nechat na jejich majitelích, zda v nich kouření povolí, či nikoliv, navrhnul horní komoře parlamentu její výbor pro lidská práva a petice.

Zeman dnes zahájí schůzky s kandidáty na ministry

Prezident Miloš Zeman se dnes na zámku v Lánech začne scházet s kandidáty na ministry, s kterými čerstvě jmenovaný premiér Andrej Babiš počítá do své menšinové vlády. Prezident avizoval, že ode dneška do příštího pondělí postupně přijme všechny ministry, kteří budou ve vládě nováčky. To se týká devíti nových ministrů, pokračovat ve své roli naopak budou ministr životního prostředí Richard Brabec, ministr dopravy Dan Ťok, ministr spravedlnosti Robert Pelikán a také Martin Stropnický a Karla Šlechtová. Stropnického na místě ministra obrany vystřídá dosavadní ministryně pro místní rozvoj Šlechtová a Stropnický se přesune na ministerstvo zahraničí.

Soud možná rozhodne v kauze vlakového neštěstí ve Studénce

Závěrečnou řečí dvou obžalovaných bude dnes u soudu v Novém Jičíně pokračovat projednávání železničního neštěstí ve Studénce, při kterém zemřelo osm lidí. Očekává se, že následně soud vynese rozsudek. Deseti obžalovaným hrozí za obecné ohrožení tresty od tří do šesti let vězení. Nehoda se stala v létě 2008, na železniční trať ve Studénce tehdy spadl rekonstruovaný silniční most a do jeho trosek narazil mezinárodní rychlík Comenius. Na místě zahynuli čtyři ženy a dva muži, dva zranění zemřeli později. Zraněno bylo 95 cestujících, z toho devět těžce.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek