Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Mandátový a imunitní výbor Sněmovny se bude zabývat projednáváním žádosti o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka. Před členy výboru předstoupí vyšetřovatelé. Tým Miloše Zemana přiznal, že současný prezident utratil za předvolební kampaň 17 milionů korun. A o čem dalším se dnes v Česku bude mluvit?

Sněmovní výbor bude jednat o vydání Babiše a Faltýnka

Sněmovní mandátový a imunitní výbor bude pokračovat v projednávání žádosti o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a prvního místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v případu Čapí hnízdo. Před členy výboru by měli předstoupit vyšetřovatel Pavel Nevtípil a státní zástupce Jaroslav Šaroch. Babiš a Faltýnek požádali o odklad svých slyšení, která byla plánována rovněž na dnešek. Teprve dnes totiž jejich právníci prostudují zprávu ve věci dotace pro Čapí hnízdo, kterou českým úřadům nedávno zaslal Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Výbor by měl rozhodnout, zda oběma poslancům jiný termín poskytne, nebo ne.

Zeman za volební kampaň, kterou nevede, utratil 17 milionů korun

Volební kampaň stála současného prezidenta Miloše Zemana na nepeněžitých bezúplatných plněních téměř 17 milionů korun. Zeman to uvedl na svém volebním webu. Na účet dostal další 4,5 milionu korun. Většinu reklamy za něj zaplatila Strana práv občanů, spolek Přátelé Miloše Zemana nebo společnost Euro - Agency. Odkud čerpaly peníze tyto organizace, z uveřejněného výpisu nevyplývá. Povinnost uvést jména všech lidí či firem, od kterých na kampaň přišly peníze či od kterých dostali bezúplatné plnění, měli kandidáti do pondělní půlnoci. Zeman uváděl, že kampaň nepovede. Po Česku se ale objevilo velké množství billboardů a reklamních plakátů, znovuzvolení Zemana podporuje i reklama v novinách. Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček uvedl, že volební reklama byla použita se Zemanovým vědomím.

KSČM rozhodne o postoji k Babišově vládě

Komunistická strana oznámí, jaký postoj zaujme k menšinové vládě Andreje Babiše (ANO). KSČM je zatím jedinou stranou, která výslovně nevyloučila, že by mohla kabinet tolerovat. Na dnešním zasedání výkonného výboru se budou lídři strany zabývat programovým prohlášením kabinetu, svůj postup pro středeční hlasování o důvěře vládě oznámí odpoledne. Kabinet v úterý definitivně schválil své programové prohlášení, oproti původní verzi v něm počítá například se zákonem o všeobecném referendu, který patřil mezi jeden z požadavků KSČM pro toleranci vlády. Komunisté hned po volbách jako další své požadavky zmiňovaly trvalé zvyšování minimální mzdy či ochranu přírodního bohatství.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek