Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Startují prezidentské volby. Od dvou odpoledne mohou voliči vybírat mezi devíti kandidáty, kteří by podle nich měli Česku v následujících pěti letech vládnout. Zároveň se bude rozhodovat o sedmi referendech. A co dalšího se dnes u nás bude dít?

Začínají prezidentské volby

V Česku začne odpoledne druhá přímá volba prezidenta. Lidé v ní rozhodnou o tom, zda na Hradě zůstane Miloš Zeman, nebo bude prezidentský slib skládat některý z jeho osmi vyzyvatelů. Volební místnosti se dnes otevřou dvě hodiny po poledni. V prezidentských volbách kandidují vedle Zemana Jiří Drahoš, Pavel Fischer, Petr Hannig, Marek Hilšer, Michal Horáček, Jiří Hynek, Vratislav Kulhánek a Mirek Topolánek. Všech devět uchazečů o Hrad bude mezi dnešními voliči, stejně jako bývalý prezident Václav Klaus nebo šéfové parlamentních stran. Volit ovšem budou moci všichni čeští občané, i prvovoliči, kteří 18. narozeniny oslaví teprve v sobotu. Do volebních místností, které jsou většinou ve veřejných budovách, by si s sebou lidé měli vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti.

Občané budou hlasovat v sedmi referendech

V sedmi městech a obcích začnou spolu s prezidentskými volbami i referenda o místních záležitostech. V Karlových Varech budou lidé rozhodovat o tom, jestli chtějí na místo dnešní Vřídelní kolonády postavit repliku z konce 19. století a zastavit havarijní opravy současné kolonády. V Jablonci nad Nisou budou tématem referenda výherní automaty, organizátoři požadují úplný zákaz pro všechny druhy hracích automatů na území pětačtyřicetitisícového Jablonce. Obyvatelé vesnice Lhota Rapotina na Blanensku budou hlasovat o tom, zda si přejí stavbu boskovické spojky, což je železniční trať, která umožní přímé vedení vlaků mezi Brnem a Boskovicemi a na níž vznikne zastávka 600 metrů od obce. V opavské městské části Suché Lazce se lidé vyjádří k obchvatu sousedního Komárova, který má vést přes katastrální území Suchých Lazců.  O stavbě krytého bazénu budou již potřetí hlasovat v Zubří. V Brušperku na Frýdecko-Místecku se rozhodne o využití prostor restaurace Národního domu i k jiným účelům, například pro potřeby společenských organizací nebo města.

Na Trutnovsku a Náchodsku vybírají nového senátora

Na Trutnovsku a části Náchodska dnes ve 14:00 začne druhé kolo doplňovacích senátních voleb. Lidé budou vybírat mezi starostou Vrchlabí Janem Sobotkou (STAN) a továrníkem Jiřím Hlavatým (za ANO). Doplňovací volby se konají kvůli Hlavatému, který byl v říjnu díky preferenčním hlasům zvolen do Sněmovny, a mandát senátora mu proto automaticky zanikl. Hlavatý pak oznámil, že o křeslo senátora bude usilovat znovu a poslaneckého mandátu se vzdal. Volební lístky s prezidentským i senátním kandidátem budou voliči na Trutnovsku v senátním volebním obvodu číslo 39 odevzdávat do volební urny v jedné obálce. Český statistický úřad v této souvislosti upozornil na možné komplikace. Někteří představitelé obcí na Trutnovsku mluví o riziku podvodů s hlasovacími lístky.