Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Představitelé hnutí ANO budou společně s komunisty jednat o vládě. Druhé kolo povolebních jednání odstartovalo minulý týden, když Babišova menšinová vláda nezískala důvěru poslanců. Jiří Drahoš a Miloš Zeman se setkají v první předvolební debatě. A co dalšího se dnes v Česku bude dít?

ANO bude s komunisty jednat o vládě

Představitelé hnutí ANO a KSČM se dnes ráno sejdou k povolebnímu vyjednávání. ANO zahájilo druhé kolo rozhovorů s ostatními sněmovními stranami minulý týden, protože v polovině ledna neuspěla u poslanců jeho jednobarevná menšinová vláda se žádostí o důvěru. Dosud zástupci ANO jednali s ČSSD a SPD, ve středu se setkají ještě s ODS. Sociální demokraté minulý týden předložili ANO své programové požadavky pro případnou vládní spolupráci. Patří mezi ně proevropské směřování země, plnění závazků v NATO nebo podpora mladých rodin a seniorů. Sociální demokraté také odmítají, aby ve vládě byla trestně stíhaná osoba. Vzhledem ke stíhání předsedy ANO Andreje Babiše kvůli dotacím pro farmu Čapí hnízdo rovněž odmítají, aby ANO kontrolovalo ministerstva financí, vnitra a spravedlnosti. Vedení ANO v pondělí potvrdilo, že jeho jediným kandidátem na premiéra zůstává navzdory stíhání Babiš.

Drahoš a Zeman budou poprvé společně diskutovat

Večer se uskuteční první předvolební debata, ve které se setkají oba kandidáti na prezidenta. Miloš Zeman a Jiří Drahoš začnou krátce po 20. hodině diskutovat na televizi Prima. Moderátorem debaty bude Karel Voříšek. Po prvním kole voleb se uskutečnily zatím dvě „debaty“, ani jedné z nich se ovšem Drahoš kvůli předem domluvenému programu nezúčastnil, a tak na Novu i televizi Barrandov dorazil stávající prezident Zeman sám. O budoucím českém prezidentovi rozhodnou voliči už tento týden. Druhé kolo prezidentských voleb začíná ve 14 hodin v pátek 26. ledna a končí následující den ve 14 hodin. V sobotu večer tak bude jasné, kdo obsadí Hrad na příštích pět let.

Soud ve Zlíně projedná případ „guru Járy“

Zlínský krajský soud začne dnes opět projednávat případ zakladatele esoterické školy Poetrie Jaroslava Dobeše známého jako guru Jára a jeho spolupracovnice Barbory Pláškové. Dvojice čelí obžalobě ze znásilnění. Krajský soud v roce 2014 potrestal Dobeše za znásilňování studentek školy deseti lety vězení, Plášková dostala 9,5 roku. Vrchní soud v Olomouci však rozsudek zrušil a vrátil věc do Zlína. Dobeš s Pláškovou se proti původnímu rozsudku krajského soudu odvolali prostřednictvím svých obhájců. Oba jsou stíháni jako uprchlí. V květnu 2015 byli zadrženi na Filipínách, kde jsou umístěni v detenčním zařízení. Filipínské úřady sice Dobešovi s Pláškovou zamítly žádost o udělení azylu, oba se však proti jejich rozhodnutí odvolali. Rozhodnutí zatím nepadlo.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek