Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Soud bude rozhodovat o kauze společnosti Oleo Chemical. V ní obžaloba viní z tunelování také lobbistu Iva Rittiga. Na ministerstvu průmyslu končí konzultace ohledně jaderného bloku. Co dalšího byste dnes měli vědět?

Soud rozhodne o Rittigovi

Pražský městský soud vynese rozsudek v kauze společnosti Oleo Chemical. Obžaloba viní deset lidí z tunelování. Vedle zakladatelů firmy jsou mezi nimi také lobbista Ivo Rittig a jeho právníci. Podle obžaloby vyvedli z Olea 20 milionů korun pomocí smluv o fiktivním poradenství. Kromě účetního, který usiluje o pozici spolupracujícího obviněného, vinu všichni popírají.

Končí konzultace ohledně jaderného bloku

Na ministerstvu průmyslu skončí konzultace se zájemci o stavbu nového jaderného bloku v Česku. Schůzky se konaly od 26. ledna. Každému ze šesti zájemců byly věnovány dva dny. O dostavbu jaderných elektráren v Česku mají zájem ruská státní společnost Rosatom, francouzská EDF, americko-japonská Westinghouse Electric Company, jihokorejská KHNP, čínská China General Nuclear Power a společný projekt Arevy a Mitsubishi Atmea. Rozhodnutí o výstavbě brzdí rozhodnutí o způsobu financování projektu.

Data o státním dluhu i inflaci

Ministerstvo financí zveřejní informace o vývoji státního dluhu v loňském roce. Ministr financí Andrej Babiš z hnutí ANO v prosinci uvedl, že státní dluh za loňský rok klesne o 60 miliard na 1,613 bilionu korun. To je nejnižší hodnota od roku 2011. Na každého obyvatele Česka by tak připadl na konci loňského roku dluh 152 600 korun, o rok dříve to bylo 159 000 korun. Kromě resortu financí bude data zveřejňovat i Český statistický úřad. Teď oznámí údaje o vývoji lednové inflace. Podle odhadů analytiků meziroční inflace dosáhla dvouprocentního inflačního cíle České národní banky, možná jej mírně překonala.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek