Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Po letech odkládání se armádní muzeum na pražském Vítkově dočká nového hávu. Rekonstrukce za šest set milionů korun má začít letos, znovuotevření památníku je plánováno do roku 2020. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) se sejde s členy bankovní rady ČNB, jednat by měli i o ukončení devizových intervencí. Co dalšího se dnes vyplatí sledovat?

Armádní muzeum na pražském Vítkově čeká stamilionová rekonstrukce

Původně se počítalo, že by opravené muzeum mohlo být otevřeno v roce 2014 při stém výročí začátku 1. světové války. Plány ale byly odsouvány. Letos už vedení ministerstva obrany s opravou počítá. „Žižkovské armádní muzeum rekonstrukci nutně potřebuje. Práce začnou letos na podzim, hotovo bude v roce 2020,“ sdělil ČTK ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Celkem by rekonstrukce měla vyjít na 600 milionů korun.

Muzeum budou čekat některé zásadní změny. Zastřešena bude dvorana, čímž Vojenský historický ústav (VHÚ) získá další výstavní prostory, návštěvnický vchod bude nově vést do suterénu muzea. Změny se budou také týkat i jednotlivých expozic. Vedení VHÚ počítá, že muzeum by ve stávající podobě mělo fungovat do konce letošních prázdnin. Poté bude celkově vystěhováno, exponáty poputují do depozitářů v Lešanech. Do nich už bylo přesunuto i vše z žižkovských muzejních depozitářů.

Sobotka navštíví ČNB, s radou bude jednat o makroekonomice

Premiéra Bohuslava Sobotku čeká dopoledne jednání s členy bankovní rady centrální banky. Probírat by měli makroekonomická témata. Očekává se zejména debata o diskutovaném ukončení devizových intervencí, které provádí ČNB od listopadu 2013 s cílem oslabit korunu. Bankovní rada ČNB předminulý týden zopakovala, že jako pravděpodobný termín ukončení režimu devizových intervencí vidí polovinu roku 2017.

Soud projedná odvolání v kauze tunelování papírny Neograph

Soud projedná odvolání v kauze tunelování papírny Neograph, kde dostal Vladimír Sitta mladší roční podmíněný trest a dvouletý zákaz činnosti. Vinným ze zneužití postavení v obchodním styku soud uznal i Sittova otce, v jeho případě však upustil od potrestání. Muži svědčí proti lobbistovi Ivu Rittigovi v kauze údajně předražených jízdenek od Neographu pro pražský dopravní podnik. Vinu odmítají. Stíhání v minulosti označili za mstu lidí kolem Rittiga.