Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Příznivci Miloše Zemana se dnes na hradě dozví, zda Zeman bude kandidovat. Senát podpoří návrh Evropské komise na společný základ daně z příjmů právnických osob u nadnárodních společností. Senátorům se nelíbí protidluhová opatření namířená proti obcím, navrhnou u Ústavního soudu zrušení části zákona. Co se dnes vyplatí sledovat?

Prezident dnes svým příznivcům oznámí, zda bude kandidovat

Prezident Miloš Zeman na dnešním setkání se svými příznivci oznámí, zda bude obhajovat prezidentský mandát. Zemanovi kandidaturu na konci ledna doporučili jeho nejbližší spolupracovníci. Očekává se, že jejich doporučení vyslyší a do prezidentské volby se přihlásí. Oficiální stanovisko chce veřejnosti oznámit až na páteční tiskové konferenci. Zeman své podporovatele zve na Pražský hrad každoročně, aby s nimi oslavil výročí prezidentské inaugurace z 8. března 2013. Letošního setkání by se mělo podle zástupců Hradu zúčastnit asi 900 hostů. Své rozhodnutí by měl Zeman oznámit během krátkého proslovu na začátku akce.

Senát podporuje návrh EU na stanovení společného základu daně pro velké firmy

 Senát podpořil snahu Evropské komise stanovit společný základ daně z příjmu právnických osob, pokud se bude týkat pouze velkých nadnárodních společností s příjmy nad 750 milionů eur (zhruba 1,35 miliardy korun) ročně. Senátoři poukazovali na to, že oblast přímých daní náleží do kompetence jednotlivých členských států. Ocenili však snahu o vytvoření jednotných pravidel a o omezení možnosti přesouvání zisků uvnitř EU. Podpořili proto zavedení pravidel, která zaručí, že zisky firem budou podléhat zdanění tam, kde vznikly.

Senátoři napadnou u Ústavního soudu zákon o rozpočtové odpovědnosti

Senátoři dnes chtějí společně se zástupci samospráv, měst a obcí představit svůj návrh na zrušení části zákona o pravidlech rozpočtové odpovědnosti, který chtějí předložit Ústavnímu soudu. Senátorům vadí protidluhová opatření namířená proti obcím, která zákon obsahuje. Senát loni tento nový zákon zamítl, ale Sněmovna ho přehlasovala a zákon schválila. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) obavy senátorů odmítl. Senátorům se hlavně nelíbí, že jde o běžný, nikoli ústavní zákon, kterým se zasahuje do ústavního práva obcí ohledně jejich hospodaření. Podle senátora Miloše Vystrčila (ODS) se také zákon se chová jinak ke státu a jinak vůči územně samosprávným celkům a je v tomto směru diskriminační.