Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Na programu Poslanecké sněmovny dnes budou předlohy z ministerstva financí, které čeká první čtení. Zákonodárci budou řešit například možné navýšení pravomocí České národní banky nebo zkvalitnění kontrolního mechanismu ve státní správě. Co dalšího se děje v Česku právě teď?

Jednání Poslanecké sněmovny

Poslanci dolní komory parlamentu budou jednat o předlohách ministerstva financí. Jedna z norem zvažuje udělení pravomoci České národní bance, na základě které by mohla v budoucnu určovat parametry úvěrů na bydlení. Na programu je rovněž norma, která by zjednodušila systém vnitřních kontrol ve státní správě a zvýšila odpovědnost úředníků. Na jednotlivých ministerstvech i na úrovni vlády by také měly vzniknout výbory pro audit. Proti daňovým únikům míří novela, podle níž by nadnárodní firmy musely informovat o situaci v jednotlivých zemích. Vláda navrhla, aby poslanci schválili tuto předlohu zrychleně už v prvním čtení.

Nová předsedkyně AV ČR

Prezident Miloš Zeman by dnes měl jmenovat novou předsedkyni Akademie věd České republiky. Tou by se měla stát dvaašedesátiletá bioložka Eva Zažímalová, která ve funkci nahradí Jiřího Drahoše, jemuž končí mandát příští týden. Její jmenování v polovině ledna vzala na vědomí vláda. Zažímalová bude druhou ženou, která stane v čele největší vědecké instituce v zemi po Heleně Illnerové, jež stála v čele AV ČR v letech 2001 až 2005. Delegáti akademického sněmu její nominaci schválili loni v prosinci, přičemž byla jedinou kandidátkou. Chce mimo jiné zlepšit financování akademie, podpořit špičkový výzkum a vyřešit vnitřní zadlužení akademických pracovišť kvůli stagnujícímu rozpočtu.

Požár na Šumpersku

Ve Vikýřovicích na Šumpersku vypukl v úterních časných ranních hodinách velký požár haly, ve které jsou zaparkované automobily. Podle mluvčího hasičů Jana Ondrucha se z místa ozývají výbuchy, původcem jsou s největší pravděpodobností palivové nádrže vozů. Plameny jsou podle hasičů vidět z velké dálky. „Konstrukce haly se zřítila. Hasiči odtud vynesli dvě acetylenové lahve, zevnitř haly se ozývají výbuchy,“ řekl ČTK mluvčí hasičů. Na místě zasahují jednotky z celého okolí a podle Ondrucha potrvá zásah delší dobu. Vyhlášený druhý stupeň požárního poplachu znamená, že se zásahu účastní do deseti hasičských jednotek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek