Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Ministr financí Andrej Babiš bude s kolegy z dalších unijních zemí jednat o podmínkách tzv. reverse charge, které by vyhovovaly i Česku. Okamurův poslanec Holík byl slavit okupaci Krymu soukromě, sněmovna od něj dává ruce pryč. Sociální demokracie zatím nemá jméno, které by nasadila do boje o Hrad proti Miloši Zemanovi. Co by vám dnes nemělo uniknout?

Přeshraniční zdanění

Ministři financí zemí Evropské unie projednají způsoby využívání systému přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty. Mechanismus přeshraničního zdaňování tzv. reverse charge podporuje zejména český ministr financí Andrej Babiš (ANO), podle kterého jde o cestu k omezení karuselových obchodů. Ani kompromisní návrh ale nemá příliš velkou podporu v zemích EU.

Zákaz na Ukrajinu

Výlet poslance Jaroslava Holíka, který je ve sněmovně za Okamurovo hnutí Svoboda a přímá demokracie na Krym, kde oslavoval s Rusy výročí anexe, má dohru. Ukrajina českému zákonodárci zakázala na pět let vstup na své území. Podle předsedy dolní komory Jana Hamáčka (ČSSD) se poslanec ruských oslav zúčastnil soukromě, nereprezentoval tedy Poslaneckou sněmovnu. Holík je tak dalším poslancem, který se dostal do hledáčku ukrajinské diplomacie. Ohradila se už loni proti cestě komunistů Zdeňka Ondráčka a Stanislava Mackovíka do Doněcku, který ovládají Rusové.

ČSSD hledá osobnost

O tom, koho vládní sociální demokraté podpoří coby kandidáta na příštího prezidenta, rozhodne vnitrostranické referendum. Strana buď podpoří současnou hlavu státu Miloše Zemana nebo mu naopak postaví soupeře. Nikdo takový se ale zatím alespoň podle poradce premiéra Bohuslava Sobotky a bývalého předsedy vlády Vladimíra Špidly zatím neobjevil. „Myslím, že osobností, které mohou konkurovat Milošovi Zemanovi, se najde relativně dost. Ale prozatím jsem v žádné diskusi v sociální demokracii nenarazil na žádné jméno, o kterém by se uvažovalo,“ prohlásil v exkluzivním rozhovoru pro INFO.CZ