Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Jiří Drahoš končí po osmi letech ve funkci předsedy Akademie věd. V následujících dnech by měl oznámit, zda se bude ucházet o post hlavy státu. Rakev s ostatky zesnulého kardinála Miloslava Vlka bude přesunuta ze svatovítské katedrály do kostela svatého Benedikta na pražských Hradčanech, kde se s ním zájemci mohou přijít rozloučit. Co dalšího by vám dnes nemělo uniknout?

Drahoš prezidentem?

„Slíbil jsem, že po ukončení svého angažmá (v Akademii věd), nejpozději do nějakých deseti dnů, bych své definitivní rozhodnutí řekl,“ uvedl Jiří Drahoš během úterního sněmu AV. Pravděpodobnost své kandidatury na prezidenta republiky tehdy nechtěl procentuálně vyjádřit. Uvedl ale, že o ní seriózně uvažuje a v případě, že by kandidoval, kandidoval by bez závislosti na nějaké politické straně. V čele Akademie věd vystřídá Drahoše Eva Zažímalová, kterou akademický sněm zvolil loni a minulý týden ji do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Pieta za kardinála Vlka

Ve čtvrtek přišlo Miloslava Vlka do svatovítské katedrály uctít přes tisíc lidí. V pátek budou jeho ostatky vystaveny v kostele bosých karmelitánek, k nimž měl Vlk blízko. V sobotu se vrátí do katedrály, kde se od 11:00 uskuteční zádušní mše. Poté bude kardinál Vlk pohřben do arcibiskupské hrobky v katedrále. Po těžké nemoci kardinál zemřel minulou sobotu ve věku 84 let.

Soutěž o nejoblíbenějšího učitele

Šest oblíbených učitelů se odpoledne utká o titul Zlatý Ámos. Do finále 24. ročníku tradiční ankety postoupili tři ženy a tři muži. Čekají je čtyři soutěžní úkoly. Nástupce Jana Flídra, který vyhrál loni, bude muset porotu a diváky zaujmout svým samostatným vystoupením i krátkým vystoupením se svými žáky. Další dva úkoly jsou tajné.

Soutěžit se bude také o titul Dětský Ámos a Ámos sympaťák, které vybírá dětská porota a lidé na webu ČT:D. Vyhlášeny budou tituly Nejoblíbenější učitel fyziky, Nejoblíbenější učitel chemie, Ámos češtinář a Matematický Ámos.