Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

V dole Paskov na Frýdecko-Místecku končí těžba. Horníci tam vyfárají naposledy. Co dalšího se děje v Česku právě teď?

Konec Paskova

Naposledy dolů a zase na povrch – dlouhodobě ztrátový černouhelný důl Paskov s platností od prvního dubna oficiálně ukončuje svůj provoz. Společnost OKD, která jej vlastní, je od minulého května v úpadku a k uzavření Paskova přistoupila coby k jednomu z úsporných opatření. K poslednímu březnovému dni tak důl opustí 1030 zaměstnanců, tři stovky dalších budou nadále pracovat na ukončení jeho činnosti. 183 lidí pak využilo nabídku OKD přesunout se do jiných dolů na Karvinsku. V celém OKD nyní i s dodavatelskými firmami pracuje okolo 11 000 lidí, kmenových zaměstnanců je přes 9 000. Do potíží firmu přivedly klesající ceny uhlí a dluhy.

Prouza opouští Úřad vlády

Ještě nedávno se spekulovalo o tom, že by se mohl stávající státní tajemník pro evropské záležitosti za ČSSD Tomáš Prouza stát ministrem průmyslu a obchodu, dnes odchází ze svého postu do soukromé sféry, jak oznámil už zkraje března. V minulosti působil taky jako vládní koordinátor pro digitální agendu nebo řídil český tým pro brexit, kde jej zastoupí podle informací Lidových novin ekonomka Soňa Machová. Na Úřadu vlády pak jeho místo zaujme současný ředitel odboru koordinace evropských politik Jan Král.

Rozpočet na vědu a inovace

Vládní rada pro výzkum v průběhu pátku začne projednávat rozpočet pro vědu a inovace na rok 2018, vicepremiér pro danou oblast Pavel Bělobrádek by podle očekávání měl prosazovat navýšení, což se mu podařilo už před rokem. Nárůst o dvě miliardy, který požadují vědci, ale vidí předseda KDU-ČSL nereálně. V loňském roce bylo pro období 2017 na podporu vědy a inovací schváleno 32,8 miliardy korun, což je zatím nejvíc v historii. Navýšení zahrnovalo i miliardovou podporu z evropských fondů, která se ale od roku 2020 bude snižovat.