Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Poslanci budou hlasovat o zvýšení důchodů nebo o zvýhodnění rodin s dětmi a uchazeči o studium na středních školách si poprvé vyzkouší jednotné přijímačky. Jaké další zprávy z domova byste dnes neměli přehlédnout? 

Poslanci rozhodnou o zvýšení penzí a zvýhodnění rodin s více dětmi

Poslanecká sněmovna bude hlasovat o zvýšení důchodů, které by se mohlo stát součástí novely o ohraničení důchodového věku na 65 let, nebo o různém zvýhodnění rodin s dětmi. Například rodiny s vícerčaty by místo nynějších 220 tisíc čerpaly 330 tisíc korun a daňová sleva na první dítě by vzrostla o 150 korun měsíčně. Na příspěvek by dosáhly rodiny s příjmy do 2,7 násobku životního minima místo nynějšího 2,4 násobku. Kromě toho mají poslanci schválit novelu o kybernetické bezpečnosti a jednat budou také o ústavní novele zákona o bezpečnosti, která by v případě nutnosti umožnila majitelům legálně držených zbraní zasáhnout na obranu ČR.

Čtyři maturitní obory si poprvé vyzkoušejí jednotné přijímačky

Po dvou letech testování se dnes poprvé uskuteční jednotné přijímací zkoušky na maturitní obory středních škol. Výjimku mají umělecké školy, kde se v lednu dělaly talentové zkoušky. První plošné přijímačky dnes slavnostně zahájí ministryně školství Kateřina Valachová. Uchazeči o studium budou psát testy z matematiky a češtiny, které připravilo Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání (Cermat). Dnes se koná první termín přijímaček pro čtyřleté obory, druhý bude ve středu 19. dubna. Na víceletých gymnáziích se pak budou zkoušky konat 18. a 20. dubna. Uchazeči o studium mohou dělat přijímačky na dvou školách, největšímu zájmu se však těší hlavně gymnázia.

Zeman a Sobotka se sejdou s předsedkyní vietnamského parlamentu

Předsedkyně vietnamského parlamentu Nguyen Thi Kim Ngan se dnes setká s prezidentem Milošem Zemanem, předsedou vlády Bohuslavem Sobotkou a šéfy obou komor parlamentu Janem Hamáčkem a Milanem Štěchem. Hlavním tématem vztahů obou zemí je především migrace Vietnamců do České republiky a jejich integrace. Podle Česko-vietnamské společnosti se tuzemské firmy dlouhodobě potýkají s obtížemi při vyřizování pracovních povolení pro zaměstnance z Vietnamu a upozorňuje také na působení vietnamské vízové mafie. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek