Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste dnes měli vědět

Bohuslav Sobotka přijal nominaci Ivana Pilného z hnutí ANO na ministra financí. Tajné služby mají alarmující informace, podle kterých z Česka odcházely peníze Islámskému státu. Kvůli zajišťovacím příkazům Finanční správy se dostávají firmy do potíží. Co se dnes vyplatí sledovat?

Poslanec Pilný se zřejmě stane ministrem financí

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) vyhoví nominací hnutí ANO a jako nástupce ministra financí Andreje Babiše (ANO) navrhne prezidentovi Miloši Zemanovi jmenovat poslance Ivana Pilného (ANO). Sobotka dnes na tiskové konferenci řekl, že očekává, že hlava státu Babiše odvolá krátce po svém návratu z Číny, odkud přiletí po dnešní půlnoci. Pilný je prý schopen nastoupit na ministerstvo financí okamžitě, návrh na jeho jmenování zašle premiér na Hrad v řádu hodin. Sobotka zopakoval, že od ANO očekával nominaci odborníka, který ale zároveň není spojený s někdejší Babišovou společností Agrofert. Kvůli tomu předtím odmítl náměstkyni Alenu Schillerovou i ministra životního prostředí Richarda Brabce (ANO).

Z Česka někdo financoval Islámský stát

Tajné služby v loňském roce získaly informace, které se týkaly podezření z financování terorismu. Minimálně v jednom případě byly z Česka odeslány peníze adresované takzvanému Islámskému státu. Píše se to ve zprávě o situaci v oblasti vnitřní bezpečnosti a veřejného pořádku v Česku za rok 2016, kterou by příští týden měla projednat vláda. Materiál pro vládu si v části o terorismu všímá činnosti Bezpečnostní informační služby (BIS). Mluvčí BIS Ladislav Šticha potvrdil, že agenti zaznamenali minimálně jeden případ odchozí platby z Česka směrem k IS.

Finanční správa má ze zajišťovacích příkazů miliardu

Finanční správa loni vydala 1561 zajišťovacích příkazů na 3,3 miliardy korun. O rok dříve to bylo 1605 příkazů na částku 3,6 miliardy korun. Ze zadržených peněz správa loni získala zhruba 1,1 miliardy korun a o rok dříve 822 milionů Kč. S obranou u soudu uspěl jen nepatrný počet firem.  Kvůli příkazům přitom správa v poslední době čelí kritice. Firmy se kvůli nim dostávají do závažných potíží a musejí bojovat o přežití, aniž by udělaly cokoli špatného. Stačí pouhé podezření. Po obstavení účtů totiž řada firem není schopna pokračovat v podnikání a očistí se klidně až za několik let.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek