Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které byste měli vědět

3 důležité věci z domova, které byste měli vědět

Poslanecká sněmovna po měsíci obnoví svoji činnost. Poslanci se sejdou k ustavující schůzi po volbách. Prezident Miloš Zeman odlétá na státní návštěvu Ruska. Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl v případě žaloby na Zemanovu nečinnost ohledně jmenování profesorů. Co důležitého z Česka byste dnes měli vědět?

Poprvé po volbách se schází Sněmovna

Sněmovna zhruba po měsíci obnoví činnost. Nově zvolení poslanci se odpoledne poprvé po volbách sejdou na ustavující schůzi. V pondělí složí slib a zřídí mandátový a imunitní výbor. Nejsledovanější body schůze, tedy volba nového předsedy a místopředsedů dolní komory, budou na programu až v dalších dnech. Program ustavující schůze je pevně daný, stanoví ho zákon. Poslanci do něj nemohou vložit své případné jiné návrhy a zatím ani nemají žádný návrh zákona k projednání. K dalším bodům programu první povolební schůze patří zřízení sněmovních výborů.

Zeman letí do Ruska, sejde se s Putinem

Prezident Miloš Zeman odpoledne odlétá na oficiální státní návštěvu Ruska, jednu z posledních zahraničních cest před lednovými prezidentskými volbami. Návštěva patří k největším diplomatickým akcím v době Zemanova mandátu, do Ruska z Prahy zamíří tři zvláštní letadla. V jihoruském Soči se prezident v úterý setká s ruským vůdcem Vladimirem Putinem. K vrcholům návštěvy budou patřit i dva podnikatelské semináře v Moskvě a Jekatěrinburgu, na kterých budou s ruskými partnery jednat zástupci 150 českých firem.

Ústavní soud rozhodne o žalobě na prezidentovu údajnou nečinnost

Ústavní soud vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti fyzika Ivana Ošťádala a Univerzity Karlovy. Směřuje proti rozhodnutí Nejvyššího správního soudu a předcházejícímu verdiktu Městského soudu v Praze, který zamítl žalobu na nečinnost prezidenta Miloše Zemana. Nečinnost podle žaloby spočívala v tom, že prezident nepodepsal dekret o jmenování Ošťádala profesorem. Podpis prezidenta se dříve považoval za samozřejmý, spíše formální krok. Zeman však měl k Ošťádalovi výhrady kvůli jeho údajným někdejším kontaktům s komunistickou Státní bezpečností a profesorem jej nejmenoval.