Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Prezident Miloš Zeman přijme zítra kandidáta na ministra financí Ivana Pilného. Podle Andreje Babiše počítá rozpočet ČR pro příští rok s růstem platů i důchodů. Jaké další zprávy z domova by vám dnes neměly uniknout?

Zeman v úterý přijme kandidáta na ministra financí Pilného 

Prezident Miloš Zeman přijme poslance a kandidáta na ministra financí Ivana Pilného zítra odpoledne na Pražském hradě, řekl mluvčí Jiří Ovčáček. Pilný by měl ve funkci nahradit svého stranického šéfa Andreje Babiše. Prezident Zeman minulý týden prostřednictvím svého mluvčího oznámil, že nemá námitky proti návrhu předsedy vlády na jmenování Pilného novým ministrem financí. Oficiální uvedení do funkce lze údajně očekávat během tohoto týdne.

Babišův rozpočet pro příští rok počítá s růstem platů a důchodů

Rozpočet na příští rok počítá s růstem důchodů, platů, sociálních i nemocenských dávek nebo i růstem rozpočtu ministerstva obrany. Navržený schodek rozpočtu 50 miliard korun vychází z dohody koalice, uvedl ministr financí Andrej Babiš. „Myslím si, že ten návrh je dobrý a řeší důležité věci," uvedl Babiš s tím, že návrh rozpočtu počítá s výdaji 1,342 bilionu korun a s příjmy 1,292 bilionu korun. Důchody by podle návrhu rozpočtu měly příští rok stoupnout o zhruba 500 korun měsíčně, což si vyžádá investici 21,6 miliardy korun. Návrh dále počítá s navýšením platů ve státní sféře o 21,8 miliardy korun. „To, co dnes pan ministr Babiš představil, je reakce na z valné většiny schválené zákony, které musí rozpočet zohlednit," komentoval návrh premiér Sobotka.

Vláda schválila materiál k výstavbě vysokorychlostní železnice

Vláda schválila materiál k výstavbě vysokorychlostní železnice. Síť rychlodrah napojujících českou železnici na okolní státy má vyjít na 650 miliard korun, řekl ministr dopravy Dan Ťok, který materiál na jednání předkládal. Kdy bude možné zahájit výstavbu tratí pro vlaky jezdící i více než 300kimometrovou rychlostí ale zatím není možné přesně říct. Ministerstvo připravuje podle Ťoka věcný návrh zákona, který by měl přípravy takto velkých staveb urychlit. Při současné legislativě by přípravy do zahájení výstavby zabraly deset až 15 let, dodal ministr. Nový zákon, kterým se ale bude zabývat až příští kabinet, by podle Ťoka mohl přípravu zásadně urychlit.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek