Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Premiér Sobotka přijal rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové. Odeslal ji na Hrad s doporučením na jejího nástupce. Podle nejnovějšího volebního modelu CVVM vládní krize hnutí ANO neuškodila. Pravicové strany posílily. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Sobotka přijal rezignaci Valachové, na její místo doporučil Štecha

Premiér Bohuslav Sobotka dnes přijal rezignaci ministryně školství Kateřiny Valachové. Návrh na její odvolání odeslal na Pražský hrad. Zároveň navrhl prezidentovi Miloši Zemanovi, aby novým ministrem školství jmenoval dosavadního náměstka Valachové Stanislava Štecha. Ministryně školství se rozhodla rezignovat k 31. květnu, aby převzala politickou odpovědnost za kauzu, v níž figuruje její bývalá náměstkyně Simona Kratochvílová. Ta je podezřelá, že se domlouvala se šéfem fotbalového svazu Miroslavem Peltou na rozdělování investičních dotací.

Krize Babišovi neuškodila, pravice podle průzkumu posiluje

Volby do Poslanecké sněmovny by v květnu vyhrálo hnutí ANO. Vyplývá to z volebního modelu společnosti CVVM. Druhá ČSSD by získala 14 procent, třetí by byla s 13 procenty pravicová ODS. Model CVVM tak ukazuje, že vládní krize Babišovu hnutí neuškodila. Proti dubnu si pohoršila jen o půl procentního bodu, což může být způsobeno statistickou odchylkou. ANO si dále drží výrazný náskok na druhé sociální demokraty. Ti by si pohoršili o dva procentní body. Z dubnových 16 procent spadla ČSSD na květnových 14. Krize přihrála voliče pravici. Polepšila si ODS, která by nyní získala 13 procent hlasů, dvakrát více než v předchozím měsíci.

Česko o víkendu zažije tropy

Ačkoli je teprve konec května, Česko čekají tropické teploty. V neděli se rtuť na teploměrech může letos poprvé vyšplhat nad 30 °C. Velké rozdíly ale budou mezi dnem a nocí. Noční teploty spadnou k 10 °C. Zatímco v pátek jsme se ještě museli smířit s „pouhými“ 24 °C, během víkendu nastanou ideální podmínky pro milovníky horka. Sobota přinese 27 °C, v neděli se mohou teploty místy přehoupnout i přes tropickou třicítku. Může za to jihozápadní proudění vzduchu. Oba dva víkendové dny mají být navíc jasné až polojasné. Foukat bude mírný vítr o rychlosti 2 až 6 metrů za sekundu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek