Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Městský soud v Praze zrušil vazbu Miroslavu Peltovi. Z věznice odešel už dnes. Nejvyšší soud rozhodl o tom, že odposlechy, které z korupce usvědčily Davida Ratha, jsou platné. Soud ale neposuzoval, zda je Rath vinný. Bývalý hejtman je po říjnovém zrušení rozsudku na svobodě. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Miroslav Pelta je na svobodě, soud mu zrušil vazbu

Bývalý předseda Fotbalové asociace ČR (FAČR) Miroslav Pelta byl propuštěn z vazby v brněnské věznici. Městský soud v Praze totiž vyhověl jeho stížnosti proti vzetí do vazby a nařídil jeho okamžité propuštění. Pelta čelí obvinění v souvislosti s údajným zmanipulováním sportovních dotací. Pelta byl zadržen policií v strahovském sídle FAČR 3. května. O den později putoval do vazby spolu s náměstkyní ministryně školství Simonou Kratochvílovou kvůli obvinění z machinací při rozdělování investičních dotací do sportu. Do doby svého zadržení byl jediným kandidátem na předsedu FAČR. Ve volbách, které proběhly minulý pátek, už ale kvůli obvinění nekandidoval.

Odposlechy, které usvědčily Ratha, platí

Nejvyšší soud rozhodl, že odposlechy pořízené v korupční kauze kolem exhejtmana Davida Ratha, platí. Vyhověl tak stížnosti, kterou podal ministr spravedlnosti Robert Pelikán. Tomu vadilo, že Vrchní soud v minulosti konstatoval, že pořízení odposlechů nebylo dostatečně zdůvodněno, a rozsudek nad Rathem proto kompletně zrušil. Nejvyšší soud to dnes označil za porušení zákona ve prospěch obžalovaných. Soud ale nerozhodoval o vině obviněného jako takové. Středočeský krajský soud Ratha v červenci 2015 uznal vinným z přijímání úplatků v souvislosti s krajskými zakázkami a nepravomocně mu uložil 8,5 roku vězení. Odvolací senát rozsudek zrušil loni v říjnu.

Sněmovna zakázala kožešinové farmy

Sněmovna schválila zákaz kožešinových farem v Česku. Skončit mají v závěru ledna 2021. Normu posoudí Senát. Jednání o novele bylo bouřlivé i s ohledem na kampaň ochránců zvířat a petici za přijetí zákazu, kterou podepsalo zhruba 46 000 lidí. Novela má zakázat „chov a usmrcování zvířat výhradně nebo převážně za účelem získání kožešin“. Netýkala by se tedy například chovu králíků nebo nutrií. Provozovatelé farem by mohli žádat kompenzace od státu. Dostat by je měli v případě, pokud chov zahájili před koncem loňského června.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek