Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Pokud hnutí ANO bude po podzimních sněmovních volbách vládnout, Česko podle Andreje Babiše nepřijme společnou evropskou měnu. „Euro tady nechceme,“ řekl pro Bloomberg šéf hnutí ANO. Jaké další zprávy z Česka by vám dnes neměly uniknout?  

Česko pod taktovkou Babiše euro nepřijme

Pokud hnutí ANO někdejšího vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše vyhraje říjnové parlamentní volby a bude vládnout, Česká republika v dohledné době nepřijme společnou evropskou měnu euro. Babiš to řekl agentuře Bloomberg na okraj skončené pražské konference reSITE. „Žádné euro. Nechci euro. Euro tady nechceme,“ řekl v rozhovoru. „Každý ví, že je to krachující podnik. Je to o naší suverenitě. Chci českou korunu a nezávislou centrální banku. Nechci další věc, do které bude zasahovat Brusel,“ prohlásil šéf hnutí ANO.

Babiš se podle Zaorálka premiérem nestane

Andrej Babiš se českým premiérem nestane – Češi jsou prý chytrý národ a do čela země ho v nadcházejících volbách nezvolí, řekl pro server Politico volební lídr ČSSD a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek. „Čelíme velmi mocnému, oligarchistickému protivníkovi. V říjnu nás čekají nejspíše nejtěžší volby novodobé historii,“ řekl pro Politico Zaorálek, jehož strana v průzkumech za hnutím ANO výrazně zaostává. Zaorálek však věří, že do voleb zbývá ještě dost času a je možné situaci zvrátit.

Hygienici vydali varování před klíšťaty

Hygienici dnes zvýšili stupeň aktivity klíšťat na desátý z deseti. V praxi to znamená, že by se lidé měli úplně vyhnout návštěvě listnatých či smíšených lesů a pohybovat by se měli výhradně po zpevněných cestách. Nezbytností je i použití repelentu. Hygienici doporučují, aby se lidé po návštěvě přírody důkladně prohlédli a případná klíšťata bezodkladně odstranili. Jinak riskují nákazu některou z nemocí, včetně lymské boreliózy nebo klíšťové encefalitidy.