Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Poslanecká sněmovna ve středu schválila ústavní novelu upevňující právo použít legálně drženou zbraň. Rovněž kývla na novelu zákona o registru smluv, která zavádí výjimku pro některé velké podniky. Co dalšího se v Česku děje? 

Sněmovna schválila ústavní novelu o zbraních

Sněmovna drtivou většinou schválila novelu Ústavy, která upevňuje právo použít v případě nouze legálně drženou zbraň. Motivem pro sepsání novely byla i změna evropské směrnice, která zpřísňuje držení zbraní. Dnes schválená norma má mimo jiné za cíl dopady unijního předpisu zmírnit. Předloha nyní zamíří k posouzení do Senátu, v němž budou pro její přijetí nutné hlasy nejméně tří pětin přítomných členů horní komory. Pro přijetí zbraňové novely hlasovalo 139 ze 168 přítomných členů dolní komory, proti jich bylo jen devět. Norma ale čelí kritice kvůli údajné nekoncepčnosti a populismu.

Státní firmy budou mít úlevy ze zveřejňování smluv

Některé státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů a obcí zřejmě dostanou částečnou výjimku z povinného zveřejňování smluv v internetovém registru. Totéž by platilo i pro národní podnik Budějovický Budvar. Předpokládá to novela zákona skupiny poslanců, kterou dnes zrychleně už v úvodním kole schválila Poslanecká Sněmovna. Předlohu v diskusi odmítali zejména poslanci z opozičního klubu TOP 09 a Starostů, podle nichž není opodstatněná. „Každá výjimka může být morálním hazardem,“ uvedl Martin Plíšek z TOP 09. Novela nyní zamíří k posouzení do Senátu.

Babišovu knihu zkontrolujeme, říká Outlý

Kniha Andreje Babiše O čem sním, když náhodou spím vyvolává zájem člen nového Úřadu pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí Jana Outlého. Jak uvedl v rozhovoru pro INFO.CZ, kniha vykazuje znaky porušení zákona o volební kampani a úřad se na ni tak v nejbližší době zaměří a podrobněji celou záležitost prozkoumá. „Publikace, která je distribuována v intencích kampaně, je rozdávána aktivně lidem na mítincích, je nabízena zdarma, naplňuje všechny znaky klasické brožury, funguje jako předvolební brožura,“ říká Outlý v rozhovoru.