Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Silné deště zvýšily v Čechách hladinu řek. Hydrometeorologové vyhlásili v Praze povodňovou pohotovost. Novinář Marek Přibil, který údajně nahrával své schůzky s Andrejem Babišem, poprvé promluvil v médiích. Obává se prý fyzické likvidace. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Česko se potýká s vydatným deštěm, v Praze vyhlásili povodňovou pohotovost

Část Středočeského kraje zasáhly extrémní srážky a může i dál vydatně pršet. Meteorologové ráno vydali výstrahu pro okresy Beroun, Praha-západ a Příbram, a to s nejvyšším stupněm nebezpečí. Upozornili také na to, že hrozí podemletí krajnic a mostů, pády stromů i vzestupy hladin řek. V Černošicích evakuovali školu. Na stanici Dobřichovice spadlo za šest hodin více než 50 milimetrů srážek. Kvůli extrémnímu dešti vyhlásili v Praze hydrometeorologové povodňovou pohotovost pro celé území hlavního města, výstraha platí do pátečního rána. Na potoce Botič byl zaznamenán první povodňový stupeň a přetekla hráz rybníků v Radotíně a Řeporyjích. Pražští hasiči vyjížděli k čerpání vody ze sklepů a v některých ulicích kanalizace dešťovou vodu nestačila odvádět. Magistrát doporučil omezit vstup do Stromovky a Letenských sadů. Hrozí pády stromů a větví.

Novinář Přibil, který uspíšil odchod Babiše z vlády, poprvé promluvil v médiích

Novinář Marek Přibil, jehož odposlechnuté rozhovory s tehdejším vicepremiérem Andrejem Babišem byly jednou z rozbušek následné vládní krize, konečně otevřeně promluvil. V rozhovoru pro Seznam Zprávy tvrdí, že mu hrozí fyzická likvidace od lidí stojících za ČSSD. Přibil plánoval veřejně vystoupit se svým výkladem událostí již dříve, ale prý se bál. Tři nahrávky, které prohloubily vládní krizi a spolu s dalšími kauzami vedly k odvolání Andreje Babiše z postu ministra financí, jsou podle Přibila vše, co existuje. S Babišem se údajně setkal ke konci loňského roku právě třikrát.

O Hrad se bude ucházet další kandidát

Bývalý šéf mladoboleslavské automobilky Škoda Auto Vratislav Kulhánek dnes oficiálně ohlásil kandidaturu na prezidenta. Bude kandidátem nedávno obnovené Občanské demokratické aliance, která mu pomůže sehnat 50 tisíc podpisů pro nominační petici. ODA bude Kulhánkovu kandidaturu podporovat také finančně až do výše padesátimilionového limitu.