Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Ve sněmovně dnes o jeden hlas prošla novela zákona o registru smluv, která z povinnosti zveřejňovat smlouvy v internetovém registru vyjímá vedle Budvaru také státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu, krajů nebo obcí, které mají obchodní či průmyslovou povahu. Jaké další zprávy z domova by vám dnes neměly uniknout?  

Novela o registru smluv

Pro předlohu hlasovalo 80 ze 159 přítomných poslanců, zejména z ČSSD a KSČM. Hlasy přidala také část členů KDU-ČSL a ODS. Novela se původně týkala jen pivovaru Budvar, její rozšíření na státní podniky a společnosti s většinovou účastí státu kritizují politici i odborníci. Zpravodaj novely Jan Farský (STAN, za TOP 09), jenž v minulosti zákon o registru smluv prosadil, uvedl, že je „v podstatě vykostěn“. Novela nyní zamíří do senátu.

Práva Čechů po brexitu

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) po dnešní schůzce se zástupci všech parlamentních stran oznámil, že prioritami Česka pro jednání o vystoupení Velké Británie z EU bude zachování práv českých občanů v Británii. Usilovat se bude i o zachování ekonomických vazeb a spojenectví v bezpečnostní a vojenské oblasti. Jednání o vystoupení Británie z EU povedou členské země společně. Oficiálně by měla začít v březnu, spory se očekávají především v oblasti volného pohybu a v přístupu na unijní trh.

Odvolání v kauze Nečasová a spol.

Státní zástupce se odvolal proti rozsudku v kauze úniku informací z Bezpečnostní informační služby (BIS), protože se mu zdají tresty pro obžalované příliš nízké, informovala Česká televize. Bývalá ředitelka premiérova kabinetu Jana Nečasová odešla v lednu od soudu s nepodmíněným trestem v délce 1,5 roku, lobbista Ivo Rittig a jeho právník David Michal dostali devítiměsíční podmínku. Bývalého poradce ministra zemědělství Tomáše Jindru soud obžaloby zprostil.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek