Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Politické strany se dohodly na tom, že se zkrátí doba projednávání telekomunikační novely. Proces by se tak mohl završit ještě před volbami, jak uvedl premiér Bohuslav Sobotka. Co dalšího podstatného se děje právě teď?

Telekomunikační novela

Z původně plánovaných šedesáti dnů na třetinu se zkrátí lhůta pro projednání návrhu telekomunikační novely ve sněmovních výborech. Novela by měla posílit práva zákazníků, zajistit plynulý přechod na digitální televizní vysílání DVB-T2, zvýšit pokuty pro operátory nebo umožnit jejich klientům rychlejší odchod. Premiér Bohuslav Sobotka uvedl, že bude prvním jednacím bodem dubnové schůze sněmovny. Proti zkrácenému přijetí novely bez připomínkování odborníky a operátory se ve čtvrtek vyslovily firmy z telekomunikačního odvětví, které premiérovi zaslaly otevřený dopis. Podle mluvčího vlády Martina Ayrera se premiér k dopisu vyjádří do několika dnů.

Zpomalení růstu ekonomiky

Tuzemská ekonomika zpomalila v loňském roce růst na polovinu předloňských výsledků, tedy ze 4,6 % na 2,3 %. V samotném čtvrtém čtvrtletí se hrubý domácí produkt meziročně zvýšil o 1,9 procenta a mezičtvrtletně o 0,4 procenta. Analytici upozornili, že loňský růst brzdila nižší investiční aktivita vlády i podniků. Předloni byla nadprůměrná a letos by měla opět oživit. Růst HDP by měl podle jejich odhadů letos zrychlit na 2,5 % až 2,7 %. Přes zpomalení růstu je ale podle odborníků česká ekonomika v dobré kondici.

Průzkum důvěry v politiky

Prezident Miloš Zeman je podle průzkumu mezi občany České republiky, který vypracovala agentura CVVM, stále nejdůvěryhodnějším tuzemským politikem. Hlava státu si udržela stejné hodnocení jako v lednu, pohoršila si naopak vláda, a to o pět procentních bodů, což podle analytiků CVVM znamená návrat k hodnotám ze závěru loňského roku. Z meziročního srovnání pak vyšla hůře jak vláda, tak prezident. „U ostatních institucí v meziročním porovnání není vidět žádný statisticky významný posun,“ dodali autoři průzkumu. S nynější politickou situací je spokojených 17 procent lidí, zatímco 43 procent dotázaných je nespokojených a dalších 37 procent respondentů se necítí ani spokojeno, ani nespokojeno. Ve srovnání s lednem se podíl nespokojených zvýšil o čtyři procentní body.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek