Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Cizinci se do Česka nehrnou, nejvíc žádostí o azyl podávají Ukrajinci. Obchodní řetězce tlačí na zemědělce a výrobce kvůli nízké ceně, sami pak účtují až 90 procentní přirážku koncovým zákazníkům. O post generálního ředitele České televize se uchází dvanáct adeptů, mezi nimi stávající ředitel ČT nebo třeba dva bývalí šéfové z Primy. Co dalšího se v Česku právě teď děje?

Česko migranty neláká

Zájem o azyl v České republice mezi cizinci klesá. Za leden a únor o něj požádalo celkem 235 lidí, tedy o 52 méně než před rokem. Nejčastěji chtějí v Česku zakotvit Ukrajinci, ale i Arméni, Syřani a Kubánci. Zájem z válkou zmítané Sýrie není přesto oproti jiným zemím Evropy velký. Přes meziroční nárůst o šest žádostí požádalo o český azyl za první dva měsíce letoška celkem 18 uprchlíků. Do konce února pak ministerstvo vnitra schválilo 14 žádostí o azyl, dalších 24 cizinců zde smí zůstat po omezenou dobu, uvedl rezortní odbor azylové a migrační politiky. Obvykle se schvalují žádosti těm cizincům, kterým v případě návratu do vlasti hrozí perzekuce nebo nebezpečí.

Supermarkety drtí zemědělce

Obchodní řetězce si účtují u potravin přirážku po odečtení všech slev 80 až 90 procent ceny dodavatele. Řetězce tak podle Potravinářské komory ČR tlačí na výrobce a zemědělce, aby své výrobky prodávali co nejlevněji. Jenže pokles cen už zákazník nepozná. Zvyšují se prý také dovozy z ostatních členských států Evropské unie, nejvíce u mléka a smetany, drůbežího nebo vajec, kde se dovoz zvýšil dokonce o 75 procent. Dováží se ale i plodiny, které se v Česku dají pěstovat, upozorňuje komora.

Kdo povede Českou televizi

Generálního ředitele České televize bude její rada vybírat z celkem dvanácti kandidátů. Vedle současného šéfa Petra Dvořáka je mezi adepty například bývalý generální ředitel televize Prima Martin Konrád, bývalý šéf jejího zpravodajství Karel Novák, exposlanec za ODS Daniel Petruška, znovu zkusí získat post i někdejší redaktor ČT Jiří František Potužník. Veřejnoprávní televizi čeká nyní příprava na druhou vlnu digitalizace. Finální rozhodnutí padne 26. dubna. Dvořákovi končí mandát 30. září.