Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Jihočeský hejtman Zimola po rozpadu koalice rezignoval a dlouhodobě nemocní by si mohli polepšit až o několik tisíc korun měsíčně. Jaké důležité zprávy dneška by vám neměly uniknout?

Jiří Zimola po rozpadu koalice rezignoval na funkci hejtmana

Po půl roce skončil v krajském křesle jihočeský hejtman Jiří Zimola, který doplatil na neshody v koalici ohledně financování krajských nemocnic. „Od začátku nám bylo jasné, že tato koalice nemůže dlouho trvat,“ řekl dnes Zimola. Rozpad koalice přišel po rozhodnutí smírčího řízení, v rámci kterého hnutí ANO požadovalo změnu radních včetně hejtmana Zimoly. Sociální demokraté na to nepřistoupili, a zástupci hnutí ANO proto následně vypověděli koaliční smlouvu.

Dlouhodobě nemocní by si mohli polepšit o několik tisíc měsíčně

Poslancům leží na stole vládní novela zákona o pojistném na sociální zabezpečení, do které se podařilo prosadit pozměňovací návrh poslance za ČSSD Jaroslava Zavadila. Ten počítá s tím, že by nemocní od 31. dne nemoci dostávali 66 procent a od 61. dne až 72 procent denního vyměřovacího základu. Dnes je to přitom 60 procent příslušného vyměřovacího základu od 15. dne nemoci. Ministryně práce Michaela Marksová (ČSSD) tento návrh podpořila s tím, že ho schválila celá koalice. Vláda předložila poslancům novelu s tím, že jejím cílem je zjednodušit administrativu živnostníkům.

Ministerstvo obrany se brání obvinění, že porušilo protiruské sankce

S informací, podle které měl státní podnik LOM Praha uzavřít s ruskou stranou smlouvu o dodávkách náhradních dílů, přišla Restart TV. Podnik, jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany, měl vědomě porušit sankce, když podepsal tři smlouvy o opravě vrtulníků, spolupráci při opravě agregátů a dodávce náhradních dílů. Na kauzu upozornil předseda TOP 09 Miroslav Kalousek, který uvedl, že to ministr obrany Martin Stropnický (ANO) bude muset vysvětlovat ve sněmovně. Ten se však obvinění brání s tím, že ministerstvo obrany protiruské sankce ohledně obchodování s vojenským materiálem neporušilo, protože sankce obsahují výjimky.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek