Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Případ zneužití vojenského zpravodajství, ve kterém figuruje i Jana Nečasová, bude posuzovat nová soudkyně. EET prý zbytečně zatěžuje vesnické spolky a neziskové organizace. Finanční zpráva hledá způsob, jak jim pomoci. A co dalšího se dnes dělo?

O vině Nečasové bude rozhodovat nová soudkyně

Případ údajného zneužití Vojenského zpravodajství bude u Obvodního soudu pro Prahu 1 řešit soudkyně Pavla Hájková. Změnu potvrdili ústavní soudci, když zamítli stížnost tří obžalovaných proti odebrání kauzy soudkyni Heleně Králové. Neúspěšné ústavní stížnosti podali bývalí zpravodajci Ondrej Páleník s Milanem Kovandou a bývalá šéfka premiérova kabinetu Jana Nečasová, která dala podle obžaloby v roce 2012 sledovat z osobních důvodů tehdejší manželku někdejšího premiéra Petra Nečase. Právě soudkyně Králová opakovaně rozhodla o zproštění obžaloby v jejich případu. Vyšší instance ji ale opakovaně vytýkala, jak se vypořádala s důkazy, na základě kterých vždy nekriticky rozhodla ve prospěch obžalovaných.

Finanční správa chce ulehčit spolkům a neziskovkám od EET

Finanční správa do konce dubna zveřejní řešení, které by mělo ulevit venkovským spolkům a neziskovým organizacím při elektronické evidenci tržeb. Možným řešením je podle něj navýšení hranice tržeb nebo rozšíření činností, které by nepodléhaly EET. Venkovské spolky musí i přes svou dobrovolnickou činnost evidovat tržby z drobné vedlejší podnikatelské činnosti, které překročí 175 000 korun ročně. Jde například o prodej stánkového občerstvení při venkovském fotbalovém zápase, který pořádá místní spolek. Může jít rovněž o různé plesy nebo místní zábavy, jejich cílem není vytvářet zisk.

O kotlíkové dotace byl enormní zájem, u úřadu se obchodovalo s místy ve frontě

U středočeského hejtmanství čekalo ráno kolem 400 lidí kvůli dotacím na nové kotle, někteří tam byli už od úterý. Příjem žádostí začal dnes v 8:00 a kraj plánuje rozdělit 51 milionů korun od ministerstva životního prostředí. Do 10:30 přijali úředníci zhruba 800 žádostí, kraj může ale vyhovět jen více než 400 z nich. Dalších více než tisíc žádostí podají podle hrubého odhadu úřadu lidé do večera do podatelny. Na místě se prý dokonce obchodovalo s místy ve frontě. Středočeská hejtmanka Jaroslava Jermanová v reakci na vypjatou situaci uvedla, že příště by se o dotace mělo žádat elektronicky.