Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Státní dluh stoupl za první čtvrtletí o zhruba 175 miliard korun. Každý Čech tak nově dluží 169 tisíc korun. Jihočeská koalice si rozdělila resorty. Do čela Jihočeských nemocnic míří někdejší ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová. Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek chce zpochybnit případ Čecha zabitého v Londýně u soudu ve Štrasburku. Co důležitého se dnes v Česku děje?

Státní dluh stoupl

Státní dluh stoupl v prvním čtvrtletí o zhruba 175 miliard korun na 1,789 bilionu Kč. Na každého Čecha tak připadá dluh 169 tisíc korun. Za růstem je prodej státních dluhopisů, které MF prodávalo na trhu za výhodných podmínek. Cílem bylo zajistit si finanční rezervu či refinancovat část dluhu výhodněji. Úřad během prvního čtvrtletí prodal dluhopisy za 110,3 miliardy korun s průměrným záporným výnosem 0,1 procenta ročně. Investoři tak fakticky platili českému státu za to, že mu půjčili. Celkově v prvním čtvrtletí MF získalo do státního rozpočtu dodatečné příjmy 819,2 milionu korun z prodeje státních dluhopisů za záporný výnos.

Roithová míří do čela Jihočeských nemocnic

Krajská zastupitelka a někdejší ministryně zdravotnictví Zuzana Roithová (KDU-ČSL) zřejmě povede firmu Jihočeské nemocnice. Na post předsedkyně představenstva ji prosazují právě lidovci, kteří spolu s ČSSD, uskupením Pro Jižní Čechy a Jihočechy 2012 utvoří novou krajskou koalici. Ta se domluvila i na rozdělení resortů. Kraj povede hejtman za ČSSD. Sociální demokraté budou dohlížet také na zdravotnictví a krajské finance. Uskupení Pro Jižní Čechy připadnou oblasti dopravy a rozvoje a investic. KDU-ČSL bude mít v gesci školství a sociální věci a Jihočeši 2012 segment venkova, kultury a životního prostředí.

Zaorálek chce zpochybnit případ Čecha zabitého v Londýně

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) chce u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku zpochybnit rozsudek v případu loni zabitého Čecha. Toho měl v Londýně zavraždit 29letý britský občan. Soud ho ale osvobodil. Podle Zaorálka je stížnost jediný způsob, jak dosáhnout revize procesu. V britském soudním systému rozsudek zvrátit nelze. Podání k soudu musí podat sestra zabitého, Česko je připraveno ji v procesu podpořit. Podle ministra byly důkazy proti obviněnému jednoznačné, stejně jako výpovědi svědků.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek