Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Prezidentští kandidáti začali oslovovat své příznivce a sbírají podpisy potřebné ke kandidatuře. Nejvyšší kontrolní úřad zjistil chyby v účetnictví Ministerstva financí. Resort měl v dokumentech nesprávné informace v hodnotě 100 miliard korun. A co dalšího se dnes v Česku stalo?

Prezidentští kandidáti začali sbírat podpisy

Ivana Zemanová dnes jako první podepsala petiční arch za znovuzvolení svého manžela Miloše prezidentem. Předseda Strany práv občanů (SPO) a senátor Jan Veleba oznámil, že tato strana blízká prezidentovi začne v květnu v českých městech nabízet petiční archy k podpisu. Aby Zeman mohl znovu kandidovat, musí ho podpořit nejméně 50 000 lidí. Podpisy začíná sbírat také jeden z nejvážnějších oponentů Miloše Zemana vědec Jiří Drahoš. Potřebnou podporu už několik dní nebo týdnů sbírají i Michal Horáček a lékař Marek Hilšer.

Ministerstvo financí mělo v účetnictví chyby v hodnotě 100 miliard korun

Ministerstvo financí mělo v účetnictví za rok 2015 nesprávnosti za více než 100 miliard korun. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ). Ve výkaznictví státu podle něj existují systémová rizika a pro vykazování některých údajů nejsou stanovena jasná pravidla, což může ovlivnit podobu státního závěrečného účtu a účetní výkazy ČR. Podle ministerstva ale byly chyby „pozůstatkem dřívějšího nevyhovujícího stavu" a od roku 2016 už funguje vícestupňová kontrola.

Pod hranicí chudoby žije milion Čechů

Zhruba 1,02 milionu obyvatel Česka žilo loni pod hranicí příjmové chudoby. Bylo to stejně jako v předchozím roce 9,7 procenta Čechů a Češek. Minulý rok ale ubylo lidí, kteří měli materiální nedostatek a nemohli si dovolit čtyři a víc z devíti položek, mezi nimiž jsou mimořádný desetitisícový výdaj, týdenní dovolená či pravidelná úhrada nájmu a splátek. Česko patří k zemím s nejnižší mírou chudoby a sociálního vyloučení. V EU hrozí průměrně téměř 24 procentům obyvatel. V ČR je nejhorší situace v Moravskoslezském kraji a na severozápadě země, kde chudoba a vyloučení ohrožují víc než pětinu lidí. Nejlepší je naopak situace ve středních Čechách a v Praze, kde je v ohrožení desetina lidí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek