Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Premiér Bohuslav Sobotka kvůli nejasnostem kolem ministra financí Andreje Babiše podá do konce týdne prezidentovi Miloši Zemanovi demisi celé vlády. „Nerozumím tomu," reaguje Babiš a rozpačitost nad premiérovým krokem se ozývá i z dalších politických stran. Jaké další věci se dějí právě teď?

Sobotka podá do konce týdne demisi vlády

Premiér Bohuslav Sobotka kvůli nevyjasněným majetkovým poměrům a finančním transakcím ministra financí Andreje Babiše podá do konce týdne prezidentovi Miloši Zemanovi demisi celé vlády. Novinářům řekl, že pokud by Babiše pouze odvolal z funkce ministra financí, šéfovi hnutí ANO by to do voleb umožnilo hrát roli mučedníka, na kterou se už několik dnů intenzivně připravuje. Babišovo pokračování v čele resortu však považuje za neudržitelné.

Premiér chce na středečním jednání vlády svůj postup vysvětlit koaličním partnerům a do konce týdne se sejít s prezidentem Milošem Zemanem, aby probrali současnou situaci a případně mu demisi předal. Hrad zatím na Sobotkovo oznámení nereagoval.

Nerozumím tomu, říká Babiš k demisi vlády. Hrad mlčí

„To je fakt velké překvapení, nerozumím tomu. Tímhle činem pan premiér ničí jednu z nejúspěšnějších vlád po revoluci,“ reagoval ministr financí Andrej Babiš na slova premiéra Sobotky ohledně plánované demise celé vlády. Jako jednu z variant poté uvedl, že by se novým premiérem mohl stát současný ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD).

Rozpačitě reagovali i zástupci dalších politických stran. „Pokud pan premiér skutečně podá demisi, pak je to na prezidentu republiky a my jsme eventuálně připraveni k jednání," komentoval situaci vicepremiér a předseda koaliční KDU-ČSL Pavel Bělobrádek. Podle předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska není Sobotka schopen nést svou zodpovědnost a rozhodování předává do rukou Zemana. „Z mého pohledu je to rozhodnutí sraba," říká Kalousek. Předseda KSČM Filip vnímá rozhodnutí premiéra Sobotky o demisi vlády jako vytvoření prostoru pro Andreje Babiše, aby ho přinutil k rezignaci.

Žalobci podali obžalobu na šest mužů v kauze Mostecké uhelné

Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství podali obžalobu na šest mužů v rozsáhlé kauze Mostecká uhelná. K soudu posílají kvůli podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti pět bývalých manažerů, z přijetí úplatku by se měl zodpovídat před soudem také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Rozsáhlou kauzu vyšetřovala protikorupční policie několik let. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek