Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Ministryně Valachová podá kvůli kauze se sportovními dotacemi demisi a ministři za ČSSD Zemanovi odřekli cestu do Číny. Jaké další zprávy z domova by vám dnes neměly uniknout?

Ministryně Valachová podá demisi

Kvůli kauze dotací do českého sportu ve funkci končí ministryně školství, mládeže a tělovýchovy Kateřina Valachová. Demisi, kterou podá k 31. květnu, podle ní premiér Bohuslav Sobotka přijme. Jak uvedla v rozhovoru pro ČT24, rozhodla se tak proto, aby nebyla záminkou pro útoky na sociální demokracii. „Nechci být trapnou záminkou Andreji Babišovi v tom, aby se schovával před svými problémy. Ukazoval prstem na ministerstvo pod mým vedením. Nechci svůj kredit poškodit podobnými tahanicemi,“ uvedla.

Zeman nemá podle Sobotky o ústavě spekulovat, senátoři zvažují žalobu

Prezident Miloš Zeman není ústavní soudce, který vykládá ústavu, a neměl by nad ústavou spekulovat. Řekl to dnes premiér Bohuslav Sobotka. Reagoval tak na včerejší prohlášení Hradu, podle kterého je návrh na odvolání ministra financí Andreje Babiše v rozporu s koaliční smlouvou. Podle jeho dnešního vyjádření Sobotka také doufá, že Zeman Andreje Babiše (ANO) odvolá v době, „která nebude příliš dlouhá“. Sobotka nechtěl spekulovat, co by nastalo, kdyby prezident ústavu nerespektoval. Předseda Senátu Milan Štech řekl, že pokud Zeman Babiše do týdne neodvolá, projednají jeho kritici mezi senátory ústavní žalobu na hlavu státu. 

Ministři ČSSD Zemanovi odřekli cestu do Číny

Ministři vnitra, zahraničí a zdravotnictví, kteří jsou ve vládě za sociální demokracii, dnes uvedli, že s prezidentem Milošem Zemanem nepojedou na nadcházející návštěvu Číny. Milan Chovanec, Lubomír Zaorálek a Miloslav Ludvík uvedli, že dají přednost řešení vládní krize nebo že jim cestu současná situace neumožňuje. „Do Číny nejedu kvůli vnitropolitické situaci. Jako člen vedení ČSSD budu součástí vyjednávacího týmu. Dnes posílám dopis s vysvětlením na Hrad,“ uvedl Zaorálek, kterého v Číně zastoupí jeho náměstek. Do Číny naopak poletí jejich stranický kolega ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček i dva ministři za ANO.

Podle KDU-ČSL by do Číny neměl kvůli vládní krizi odjíždět ani prezident Zeman. „Jednoznačné je, že jsme vyzvali pana prezidenta, aby jednal podle ústavy a zároveň aby neopouštěl republiku do vyřešení celé vládní krize," uvedl předseda lidovců Pavel Bělobrádek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek