Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Premiér Bohuslav Sobotka přitvrdil. Pokud prezident Andreje Babiše neodvolá, připraví premiér proti hlavě státu kompetenční žalobu. Ministr financí Babiš přitom sám připustil, že by mohl odejít, pokud resort povede jím dosazený člověk. Prezident v současnosti navíc přemýšlí, že by udělil milost nejznámějšímu českému vězni Jiřímu Kajínkovi. Prý už je rozhodnutý. A co dalšího se dnes v Česku dělo?

Sobotka zvažuje kompetenční žalobu na Zemana, Babiš couvá

Premiér Bohuslav Sobotka začíná tlačit na prezidenta Miloše Zemana ohledně odvolání ministra financí Andreje Babiše. Premiérův mluvčí uvedl, že se Sobotka příští týden sejde s ústavními experty kvůli přípravě tzv. kompetenční žaloby. Věří prý ale, že její podání nakonec nebude potřeba a prezident Zeman v souladu s jeho návrhem ministra financí po návratu z Číny odvolá. Andrej Babiš dál trvá na tom, že hnutí ANO nikdy z vlády neodejde. Na své funkci prý ale nelpí. V rozhovoru pro Radiožurnál řekl, že on sám je z kabinetu ochotný odejít pod podmínkou, že koaliční partneři přijmou jeho návrh na nového šéfa resortu. Tím by pravděpodobně měla být současná náměstkyně Alena Schillerová. Prezident Zeman mezitím oznámil, že nechá Ústavní soud posoudit, zda je povinný ministra na návrh premiéra odvolat.

Zeman pravděpodobně udělí milost Jiřímu Kajínkovi

Prezident Miloš Zeman už je údajně rozhodnutý, jak se zachová v případu vraha a recidivisty Jiřího Kajínka. Pokud zhruba před měsícem oznamoval, že vážně zvažuje, že ho omilostní, teď už je podle Parlamentních listů rozhodnutý: milost udělí. Sám prezident ale tvrdí, že finální rozhodnutí učiní až po svém návratu z Číny a Jiří Kajínek bude první, kdo se to osobně dozví. Nejslavnějšího českého vraha dokonce včera navštívila první dáma Ivana Zemanová. Kajínek byl odsouzen roku 1998 na doživotí za dvojnásobnou nájemnou vraždu a pokus o vraždu.

Miroslav Pelta má zdravotní problémy, převezli ho do vazby v Brně

Předseda FAČR Miroslav Pelta, který je ve vazbě kvůli podezření z nezákonného rozdělování státních dotací do sportu, má podle informací iSport.cz zdravotní problémy. Kvůli nim ho policie musela převést z vazební věznice v Praze-Ruzyni do vazební věznice v Brně-Bohunicích, kde se podrobuje vyšetřením. Co přesně se mu stalo, není zřejmé. Peltu zadržela policie ve středu, kdy začala razie v souvislosti s vyšetřováním nezákonného čerpání státních dotací. Obvodní soud pro Prahu 1 na něj a další obviněnou, bývalou náměstkyni ministerstva školství pro sport Simonu Kratochvílovou, uvalil vazbu.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek