Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

3 důležité věci z domova, které se dějí právě teď

Krize vlády pokračuje. Premiér odmítl Alenu Schillerovou jako ministryni financí, kterou navrhovalo Babišovo hnutí ANO. Jiří Paroubek promluvil o současné vládní krizi a domnívá se, že by Andrej Babiš byl za jiných okolností obviněn. Masivní kyberútoky zasáhly i Česko. Co se dnes v česku děje?

Schillerová se ministryní financí nestane 

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) odmítl návrh hnutí ANO na jmenování Aleny Schillerové na pozici ministryně financí. Schillerová dosud působila jako náměstkyně Andreje Babiše (ANO), právě ten ji jakou svou nástupkyni doporučil s tím, že by se tak vyřešila současná vládní krize. Sobotka měl výtky k údajné pasivitě Schillerové v kauze korunových dluhopisů, které měla vyšetřit. Podle Babiše ale premiér pouze situaci komplikuje a záměrně prodlužuje krizi. Řekl také, že počítá se svým odchodem z vlády. Vůbec poprvé se také vyjádřila sama Schillerová, která říká, že je v šoku, že se s ní Sobotka ani nesešel.

Expremiér Paroubek kritizoval Sobotku i Babiše

Podle bývalého předsedy ČSSD Jiřího Paroubka nemá ČSSD peníze a ve volbách propadne. Uvedl to v rozhovoru s Pavlem Štruncem pro INFO.CZ. Podle bývalého předsedy vlády premiér a šéf ČSSD Bohuslav Sobotka udělal chybu, když původně nabídl demisi celé vlády. Paroubek se domnívá, že pokud by neměl Andrej Babiš politické krytí a nebyl členem kabinetu, hrozilo by mu obvinění z trestného činu v souvislosti s kauzou korunových dluhopisů.

Masivní kyberútok zasáhl i Česko

Masivní kyberútok zasáhl 150 zemí světa a nevyhnul se ani Česku. Vyděračský program WannaCry se u nás od pátku vyskytl zhruba ve 300 případech. Během dneška se počet napadených počítačů už výrazně nezvýšil. Uvedl to bezpečnostní analytik sdružení CZ.NIC Pavel Bašta. Útočníkům se podle bezpečnostní společnosti DCIT podařilo od obětí zatím vybrat relativně málo „výkupného“. Současné kybernetické útoky by neměly zasáhnout ani tuzemské jaderné elektrárny v Dukovanech a Temelíně. Úder, který od pátku zasáhl celosvětově až 200 000 počítačů, zneužíval kritickou zranitelnost systému Windows, která byla společností Microsoft opravena v rámci bezpečnostních aktualizací v polovině března.

 
Přejít na homepageVíce z kategorieZpět na začátek